Marta Macierzyńska 23.04. 2011r.
Zajęcia hospitowane
„Wioska indiańska”
Scenariusz gier i zabaw dydaktycznych dla grupy II (4-5latki)
Zajęcia dla dzieci nadruchliwych, ze wzmożoną agresją
Cele ogólne:
- integrowanie grupy
- pozbywanie się złych emocji
- umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach
- zapoznanie z nowymi zabawami
- zapobieganie agresji
- nabywanie umiejętności wyrażania złości i wrogości w inny sposób
- dostrzeganie i wyrażanie agresywnych odczuć
- rozumienie samego siebie i innych ludzi
- opanowywanie agresji i wściekłości, a także ich przezwyciężanie
- wykorzystanie zużytych materiałów do wykonania instrumentów
Metody pracy: pokaz, objaśnienia, aktywne działanie, swobodna ekspresja
Formy pracy: praca indywidualna, podział na zespoły, z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: płyta z indiańską muzyką, pióropusze indiańskie, zużyte pojemniki na wykonanie instrumentów (grzechotek), sztuczne ognisko, wierszyk, farby do malowania twarzy lub pomadka, nagrania Batki Strauss, obręcze
Miejsce zajęć: sala dydaktyczna
Prowadzący; Marta Macierzyńska
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Przywitanie dzieci w kole – siad skrzyżny, przedstawienie celu spotkania, taniec wokoło ogniska przy muzyce (płyta „Już w szkole II” nr43), dzikie pląsy, okrzyki przy muzyce indiańskiej.
N-l - Jesteśmy Apacze z wioski „Szybki wiatr”. Każdy przedstawi się swoim indiańskim imieniem. Ja nazywam się „szybki lis”,
a wy?
Dzieci wymyślają sobie imiona – „Łagodne pióro”, „ ciemna chmura” dodajemy przywitanie „haw”
2. Wszyscy wymawiamy wiersz:
„W zasięgu ognia nasze twarze i oczy
Iskrzą się od marzeń, to w nas ten ogień
Rozpala się i do zabawy zaprasza Cię”
Część główna:
3. N-l – Dzisiaj wyczarujemy sobie naszą małą magiczną indiańską wioskę, a my będziemy jej mieszkańcami. Najpierw magiczne zaklęcie, zamknijcie oczy:
„Czarów czar, czarów mar,
Indian wioska stanie nam
Abrakadabra minidinem
Każdy z nas jest Indianinem”
Musimy przyjąć barwy wojenne – malowanie twarzy na Indianina
4. Założenie wcześniej przygotowanych pióropuszy
5. Taniec przy muzyce Batki Strauss – „Śpiąca wioska” nr 02
6. Zadania rozwijające motorykę małą:
- przejście po pniach – ćw. równoważne
- skoki po kamieniach
- slalom między drzewami
- nasłuchiwanie szumu drzew i śpiewu ptaków („Już w szkole II” nr 39)
7. Polowanie na bizony, poruszamy się po obrębie koła:
- przedzieranie się przez gęste krzaki
- podglądanie gniazda os, osy gonią nas, a my się opędzamy
- idziemy drogą – uderzanie o kolana
- idziemy po moście – uderzanie w klatkę piersiowa pięściami
- idziemy po suchej trawie – pocieramy dłonią o dłoń
- naciągamy łuk
8.„Walka Apaczów” – swobodny chód po Sali, torowanie sobie drogi łokciami, nikogo w rzeczywistości nie dotykamy, wypowiadamy jednocześnie, stanowczo –„Zróbcie miejsce, bo nadchodzę”. W pewnym momencie n-l przerywa zabawę.
Następuje podział na dwa obozy, które dzieli rwąca rzeka – lina. Dzieci - zespoły stają naprzeciw siebie, wzdłuż rzeki. Jeden obóz pokazuje swoją złość – mimika, gesty, okrzyki. Drugi obóz ukazuje odbicie lustrzane tego, co widzi.
9.„Złości mnie” – każdy kończy zdanie siedząc w kole po turecku.
10.„Atak na obóz” – dzieci z pierwszego obozu tworzą tipi ze swoich ciał, tak, aby drugi obóz nie dostał się do niego. Role odwracamy – zmiana ról.
11.„Strzały” – dzieci przerzucają strzały „na niby” na drugą stronę rzeki. Wymawiają przy tym pokojowe, radosne hasła np. „miłość”, „ radość”, „jestem szczęśliwy, lubiany, kochany” itp.
12.Zaproszenie do wykonania instrumentów indiańskich –puszki, pojemniki po jogurcie, ziarna, ozdoby do dekoracji grzechotek
Część końcowa:
13.„Ognisko” – chód w kole wokół ogniska – jest już zimno, przysiad na piętach i rozdmuchiwanie ogniska, ogrzewanie się rękoma, klaskanie o ciało. Skoki przez ognisko.
Taniec Apaczów – w kole kładziemy ręce na ramiona kolegi i tańczymy przytuleni
14.Podziękowanie za wspólną zabawę.
Opracowanie: Marta Macierzyńska,
edukacyjne strony internetowe