KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: ORZEŁ BIAŁY
Data: 10 listopad 2011
Czas trwania: 45 minut
Osoba prowadząca: Agnieszka Ryniak-Urbanowska
Cele ogólne:
a) poznawcze
- poznawanie symboli i tradycji narodowych
- zapoznanie z barwami godła
- wzbogacenie języka uczniów o nowe pojęcia
b) wychowawcze
- szacunek do symboli narodowych
- stwarzanie możliwości odniesienia sukcesu poprzez samodzielną pracę
- wzmocnienie pozytywne poprzez wyeksponowanie swojej pracy na gazetce
c) terapeutyczne
- usprawnianie motoryki małej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:
- uczeń zna i rozpoznaje symbole narodowe
- uczeń wie, że należy szanować symbole narodowe
- uczeń rozumie i wykonuje polecenia złożone
Metody pracy:
- pogadanka
- instrukcja słowna
- działanie praktyczne
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: godło, szary papier, farby do malowania palcami, pędzle
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami
2. Pogadanka dotycząca symboli narodowych
3. Prezentacja godła- zwrócenie uwagi na kolory
4. Przedstawienie uczniom celu i przebiegu zajęć- nauczyciel wyjaśnia co będzie celem zajęć i na czym będzie polegała praca uczniów
5. Przygotowanie miejsca pracy- rozłożenia arkuszy szarego papieru na kartce oraz wyłożenie farb i pędzli
6. Nauczyciel maluje uczniom ręce specjalną farbą na czerwono, objaśnia, że należy zamalować arkusz papieru pomalowanymi rękoma- dzieci wykonują polecenie przy wspomaganiu nauczyciela
7. Po wykonaniu pierwszej części zadania uczniowie odkładają papier w ciepłe miejsce, do wyschnięcia, i myją ręce
8. Chwila przerwy- słuchanie pieśni patriotycznych
9. Po wyschnięciu papieru, nauczyciel maluje uczniom dłonie na kolor biały- uczniowie, z pomocą, odbijają na kartce dłonie, tworząc orła. Po zakończeniu tego etapu uczniowie myją ręce, następnie nauczyciel maluje im dłoń na kolor żółty- uczniowie odbijają dłoń nad głową orła, tworząc koronę
10. Podsumowanie efektów pracy-uczniowie zostają nagrodzeni pochwałą słowną, a prace zawieszone zostają na klasowej gazetce
11. Porządkowanie miejsca pracy- uczniowie wkładają materiały do pudełek, wycierają stoliki
12. Zakończenie zajęć