Scenariusz zajęć
Klasa: II-III Gimnazjum
Data: 25.10.2011
Temat: Samodzielnie przygotowanie śniadania
Czas pracy: 45 minut
Prowadzący: mgr Agnieszka Ryniak- Urbanowska
Cele ogólne:
a) poznawcze
- doskonalenie umiejętności posługiwania się nożem- smarowanie pieczywa, krojenie wędlin
- doskonalenie umiejętności poprawnego mycia i wycierania naczyń po posiłku
b) wychowawcze
- zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia.
- dbałość o estetykę i czystość stołu podczas spożywania posiłku
- kulturalne spożywanie posiłku
c) terapeutyczne
- usprawnianie motoryki małej
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi smarować pieczywo
- uczeń kroi warzywa i wędlinę
- uczeń przygotowuje herbatę
- uczeń kulturalnie zachowuje się podczas spożywania posiłku
- uczeń nakłada odpowiednią ilość płynu na gąbkę podczas mycia naczyń
Formy pracy:
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna – objaśnienia, polecenia
- czynna – zadania do wykonania
Pomoce dydaktyczne:
- pieczywo, masło, wędlina, papryka, pomidor, herbata, podkładki, sztućce oraz kubki i talerzyki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami
2. Przygotowanie dzbanka i zaparzenie herbaty- Gracjan- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo
3. Rozłożenie podkładek, kubków i talerzyków- Kamil
4. Przygotowanie przez uczniów produktów potrzebnych do wykonania kanapek
5. Smarowanie pieczywa masłem- zwrócenie uwagi na nałożenie odpowiedniej ilości masła na kanapkę
6. Krojenie wędliny- zwrócenie uwagi na odpowiednią grubość plastrów
7. Krojenie pomidora i papryki
8. Nakładanie produktów na kanapki
9. Spożywanie posiłku- zwrócenie uwagi na kulturę osobistą- stosowanie zwrotów grzecznościowych
10. Mycie naczyń i wycieranie naczyń po śniadaniu- zwrócenie uwagi na nakładanie odpowiedniej ilości płynu na gąbką, dokładne mycie i wycieranie
11. Wycieranie stołów po śniadaniu
12. Mycie zębów