Scenariusz lekcji języka angielskiego „Girl in robbery still missing” dla klasy V Szkoły Podstawowej.
Temat: Ćwiczenia w czytaniu tekstu „Girl in robbery still missing.”
Podręcznik: „New English Zone 2”
Cele: rozumieć dłuższe i bardziej złożone teksty; rozumieć ogólny sens tekstu, który zawiera fragmenty niezrozumiałe; wyszukiwać żądaną informację lub szczegół z czytanego tekstu; rozumieć tekst słuchany; wzbogacić słownictwo dotyczące życia codziennego; zaprawiać się do samodzielności w nauce języka obcego.
Metody: TPR, aktywizujące uczniów, komunikacyjna, ćwiczeń.
Środki: mapa Anglii, etykiety wyrazowe, słowniczki osobiste, CD, pocięty tekst.
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne.
2.Samodzielne rozwiązanie krzyżówki związanej z częściami ciała
a)etykietowanie obrazków,
b)rozwiązanie krzyżówki.
3.Podanie tematu lekcji.
4.Zwrócenie uwagi na tekst-ilustracja.
N:”O czym może być tekst? Jakie mogą wystąpić wyrazy?”
5.Wprowadzenie nowego słownictwa.
N:”Patrzcie na karty i słuchajcie. Czytajcie i tłumaczcie ze mną.”
6.Ciche czytanie z podkreślaniem niezrozumiałych wyrazów.
N:”Przeczytajcie tekst po cichu i ołówkiem podkreślcie wyrazy, których nie rozumiecie.”
7.Podanie problemu do rozwiązania na podstawie tekstu.
N:”Who are the police looking for?”
8.Samodzielne ciche czytanie tekstu-udzielenie odpowiedzi na pytanie.
N:”Przeczytajcie po cichu tekst, podkreślcie to zdanie, które jest odpowiedzią
na pytanie.”
9.Ćwiczenia w czytaniu całego tekstu i tłumaczenie.
N:”Posłuchajcie i patrzcie w tekst. Przeczytaj pierwsze zdanie. Przetłumacz. Przeczytaj następne. Przetłumacz.”
10.Wskazywanie miejscowości na mapie.
N:”Poszukaj na mapie London i Cardiff.”
11.Słuchanie opisu Steve’a z płyty z zaznaczaniem jego wyglądu.
N:”Posłuchajcie płyty i zakreślcie odpowiednie cechy wyglądu.”
12.Wyszukanie w tekście cech wyglądu Helen.
13.Pisanie z utrudnieniem w zeszytach.
14.Wyjasnienie zadania domowego.
15.Podsumowanie
N:”Wyjmijcie z koperty części tekstu i ułóżcie je w prawidłowej kolejności.”