Konspekt zajęć
Temat: Zła pogoda kapie woda... czyli przygody deszczowej kropelki wody.
Data: 21.10. 2011r.
Uczestnicy: grupa 3 – latków
Prowadząca: Joanna Swend
Czas trwania: ok. 30 min.
Metody: czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, słowna – wypowiedzi dzieci na temat obrazka, jesiennych ubrań i pogody, oglądowa – obejrzenie prezentacji PowerPoint, osobisty przykład nauczyciela, zabawy z chustą animacyjną;
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, prezentacja Powerpoint, kulki z papieru, pastele, kredki ołówkowe, podkład muzyczny – piosenka singing in the rain, obrazki przedstawiające ubrania, 2. kuwety - jedna z rys. deszczu, - druga z rys. słońca, obrazek przedstawiający dzieci z parasolem, parasol – kolorowanka, miska z wodą;
Cele ogólne:
- poznawanie specyfiki jesiennej pogody,
- zachęcanie dzieci do wypowiadania się,
Cele operacyjne:
- dziecko w kilku słowach potrafi scharakteryzować jesienną pogodę: pada deszcz, wieje wiatr, niebo jest zachmurzone itd.,
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko odpowiednio klasyfikuje obrazki - na ubrania, które nosi się jesienią i ubrania, które nosi się latem, potrafi to uzasadnić,
- dziecko opowiada co widzi na obrazku, zwraca uwagę na najistotniejsze elementy,
- dziecko śpiewa piosenkę razem z innymi dziećmi, wykonuje adekwatne do jej słów ruchy,
- dziecko bierze udział w zabawie paluszkowej, zabawach z chustą animacyjną: reaguje na sygnał dźwiękowy, naśladuje nauczyciela, współdziała z innymi dziećmi itd.
- dziecko bierze udział w zabawach oddechowych – pamięta o tym, aby najpierw zrobić głęboki wdech przez nos, a potem wydech przez otwarte usta,
- dziecko rozpoznaje i nazywa kolory,
- dziecko maluje krótkie ukośne kreski – deszcz, ćwiczenie graficzne oraz koloruje parasol według własnego pomysłu, stara się nie wychodzić za linie
Przebieg:
1. Wprowadzenie w temat zajęć, krótka rozmowa na temat jesiennej pogody, zaproszenie do udziału w zabawach z gościem.
2. „Przygody kropelki wody” – oglądanie prezentacji PowerPoint połączone z wykonywaniem zawartych w niej „zadań”:
- klasyfikowanie - wybieranie obrazków przedstawiających ubrania odpowiednie na jesienny spacer, uzasadnianie wyborów,
- „co widzisz na obrazku?” – wypowiedzi dzieci,
- „zła pogoda” – zaśpiewanie piosenki,
- zabawy oddechowe z wodą – moczenie ręki w misce, zdmuchiwanie kropelek wody z dłoni na kolegę lub koleżankę
- „mały deszcz - wielka ulewa”- zabawa paluszkowa.
3. Zabawy z chustą animacyjną.
4. „Parasole” – praca plastyczna, ćwiczenie graficzne.
załącznik nr 1
Prezentacja Power Point
Slajd 1:
Kap..Kap..kap..Czyli..Przygody kropelki wody;)!
Slajd 2:
Nazywam się Kap – Kap i jestem kropelką wody. Czy masz ochotę wybrać się w deszczową podróż razem ze mną? Jeśli tak, to mam dla ciebie kilka zadań do rozwiązania, wiem, że na pewno sobie poradzisz. A więc w drogę!
(obrazek kropelki wody)
Slajd 3:
Nadeszła jesień z drzew opadają kolorowe liście, a z nieba coraz częściej pada deszcz..
(obrazek: Deszczowy park jesienią)
Slajd 5:
...Ale to żaden problem!Wystarczy po prostu odpowiednio ubrać się na jesienny spacer. Zastanów się i wybierz te rzeczy, które mogą się przydać
(obrazki: kurtka, kalosze, czapka, sukienka letnia, sandały, krótkie spodnie)
Slajd 6:
Doskonale! Świetnie sobie poradziliście z tym trudnym zadaniem!Spójrz teraz na obrazek, co na nim widzisz? Czy dziewczynka i chłopczyk dobrze się ubrali na jesienny spacer? Czy Ty też masz swój własny parasol? Jaki ma kolor?
(obrazek dzieci stojących pod parasolem)
Slajd 7:
Jesienią na dworze często jest pochmurno i szaro..Jednak nawet wtedy
nie smuć się! Pamiętaj, że zawsze możesz się wesoło bawić, grać i śpiewać razem z koleżankami i kolegami z przedszkola. A może znacie jakąś wesołą „deszczową piosenkę”, którą moglibyście mi
zaśpiewać?
(piosenka "Zła pogoda kapie woda".mp3
Slajd 8:
Bravo!!! Piosenka bardzo mi się podobała!! Czy chcielibyście teraz
pobawić się z kropelkami wody?
Slajd 9:
Spójrz na obrazek i zgadnij co to? Zgadłeś! To błyskawica, pioruny i
błyskawice często pojawiają się podczas burzy. A czy Ty potrafisz naśladować swoimi paluszkami mały deszczyk, burzę i pioruny?
(obrazek przedstawiający błyskawicę)
Slajd 10:
Po deszczu lub burzy na niebie pojawia się piękna kolorowa tęcza. W nagrodę za to, że tak świetnie sobie radzicie, mam dla was „tęczową niespodziankę”. Jest schowana u waszej pani;).
(obrazek przedstawiające tęcze, chusta animacyjna)
Slajd 11:
To już koniec naszej podróży, świetnie się bawiłam! Dziękuję ci za
pomoc w rozwiązaniu wszystkich trudnych zadań. Doskonale sobie poradziłeś, jesteś super-przedszkolakiem!
Slajd 12:
Do zobaczenia wkrótce!!!
Koniec
opracowała: Joanna Swend