SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO – EDUKACJA WIELOZMYSŁOWA
TEMAT: Od zapachu do smaku – zabawy badawcze
CELE GŁÓWNE:
• Uwrażliwianie zmysłu smaku, dotyku i węchu,
• Rozwijanie myślenia poprzez tworzenie skojarzeń na podstawie doznań węchowych i smakowych,
• Uświadomienie dzieciom bogactwa i różnorodności smaków i zapachów w otaczającym świecie
• Zapoznanie dzieci z budową owocu na przykładzie jabłka
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Dzieci rozpoznają smak i zapach owoców, kojarzą z nazwą
• Samodzielnie określają rodzaj smaku i zapachu
• Wiedzą, że owoce są źródłem witamin
• Znają budowę owocu: skórka, miąższ, pestki
METODA: zabawy badawcze, elementy metody M. Montessori, zabawowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słoiki zapachowe, różnorodne owoce (jabłko, banan, kiwi, cytryna, pomarańcza, śliwka, gruszka), kosz na owoce, talerzyki, nóż, deska, apaszka, ilustracje
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka zadaje pytanie – Czy wiecie w jaki sposób poznajemy otaczający nas świat? Nauczycielka naprowadza dzieci pytaniami i elementami pantomimy na właściwe skojarzenia. Pyta się dzieci – Gdy widzicie w sklepie piękną lalkę, misia czy super wyścigówkę, to co chcecie zrobić? Dotknąć ją. A gdy z kuchni dobiegają was zapachy to idziecie sprawdzić co mama gotuje. Tak więc świat poznajemy oczami – widząc go, uszami – słysząc, nosem – czując, smakiem – jedząc, rękami – dotykając a rozumem – ucząc się.
2. Podział dzieci na 4 grupy. Każda grupa dostaje jeden słoik zapachowy. Dzieci odkręcają słoiki, wąchają, podają kolegom. Następnie dzieci samodzielnie określają, opisują zapach np.: ostry, mocny, miły, niemiły, itp. Po wypowiedzi dzieci następuje wymiana słoików między grupami. Na koniec nauczycielka pyta dzieci czy rozpoznały jakiś zapach, z czym im się on kojarzy.
3. Nauczycielka stawia na stoliku kosz z owocami. Dzieci nazywają owoce. Następnie nauczycielka pyta się dzieci czy wiedza jak zbudowane sa owoce. Co jest na wierzchu, co pod skórką, a co w środku. Przekrojenie jabłka na połowę, dokładne omówienie jego budowy, porównanie budowy z innymi owocami. Przypięcie ilustracji do tablicy. Jakie znaczenie maja owoce w odżywianiu się człowieka.
4. Wąchanie całego i przekrojonego jabłka. Określanie intensywności zapachu.
5. Zabawa ruchowa – wycieczka do sadu .
6. Nauczycielka ma na talerzu pokrojone na kawałeczki różne owoce. Podaje je dzieciom i prosi aby po zjedzeniu spróbowały określić ich smak: słodki, kwaśny, słony, gorzki, itp.
7. Jaki to owoc? – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie owoców z zawiązanymi oczami zmysłem smaku, zapachu, dotyku.
8. Likwidacja zajęcia