SCENARIUSZ ZAJĘĆ ,, ZABAWY Z GŁOSKAMI, WYRAZAMI”
Grupa dzieci : 6-latki
Cele główne:
- dostosowanie treści programowych do możliwości rozwojowych dziecka- indywidualizacja.
- kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej.
Cele operacyjne:
- dziecko rozpoznaje wizytówkę z własnym imieniem
- dziecko rozpoznaje głoski na początku wyrazu, na końcu, dzieli na sylaby,
- liczy sylaby w wyrazach ,umieszcza obrazki do odpowiednich pętli w zależności od ilości sylab
-dobiera podpis do obrazka
- dzieci zdolne- wyszukują spośród wielu liter te, które rozpoczynają się ich imiona.
Metody pracy:
- m. odimienna I.Majchrzak
- czynnościowa
- zadań stawianych przez nauczyciela.
Forma pracy:
- grupowa
- indywidualna
- zabawy z słowami.
Środki dydaktyczne: wizytówki z imionami, koperty, obrazki do analizy i syntezy słuchowej, wyrazy, litery, obrazki do kolorowania, obręcze, cyfry.
Przebieg:
1.Powitanie dzieci, zaproszenie do zabawy z słowami, głoskami.
2.,,Przesyłka od listonosza” dzieci siedzą w kole, podają sobie kolejno listy z wizytówką własnego imienia, jeśli dziecko rozpozna swoją wizytówkę, przesyłkę zatrzymuje przy sobie, a inne podaje dalej aż wszystkie listy trafią do dzieci.
3.Sprawdzenie co jest w tych listach- każde dziecko otrzymuje inne obrazki i różną ich ilość- przeliczanie.
4.Zaproszenie do wykonywania zadań:
5.,,Poszukaj wśród swoich obrazków te, które rozpoczynają się ta samą głoską”- dzieci głoskują nazwy, segregują obrazki, sprawdzenie wykonania zadania. Każde dziecko kolejno wskazuje początkowe głoski w swoich obrazkach
6.,, Spróbuj odszukać dwa obrazki, których nazwy kończą się tą sama głoską – sprawdzenie poprawności wykonania zadania u każdego dziecka.
7.,,Ile sylab”- wybranie przez dziecko jednego obrazka, podzielenie jego nazwy na sylaby i umieszczenie w odpowiedniej pętli oznaczonej odpowiednią liczbą 1,2,3,4,5 w zależności od ilości sylab w danym wyrazie- sprawdzenie poprawności wykonania.
8.Zabawa ruchowa ,, Czarodziejski tamburyn”
9.Wykonanie kolejnego zadania- odszukaj na stoliku obrazek, którego nazwa rozpoczyna się tą samą głoska co twoje imię, jeśli rozpoznajesz swoją pierwszą literę z imienia też możesz wziąć, jeśli chcesz możesz odszukać podpis do obrazka- sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
10. Kolorowanie obrazków, liter i napisów przez dzieci.