KONSPEKT ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJĄCYCH
Tematyka kompleksowa: ,,Moja muzyka”
Temat ,,Nasze przedszkolne instrumenty”
Cele główne:
- Przyswojenie umiejętności tworzenia zbiorów i rozumienia pojęcia liczby elementów,
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu ekspresji muzycznych.
Cele szczegółowe:
- dziecko dzieli instrumenty na grupy, liczy, określa liczbę elementów, wie których instrumentów jest więcej, mniej, tyle samo,
- rozpoznaje dźwięki wydawane przez instrumenty perkusyjne,
-odwzorowuje liczebności zbiorów za pomocą rysowania kresek na papierze,
- rozpoznaje i nazywa instrumenty, wie jak na nich grać,
- tworzy akompaniament do piosenki ,,Pan listopad”
Metody : czynna, aktywizująca, praktyczna, słowna,
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: piosenka pt,,Pan listopad”, skrzynia z instrumentami perkusyjnymi, ilustracje, karta pracy.
Przebieg:
1. Słuchanie piosenki ,,Pan listopad”
(Muzyka: Krystyna Kwiatkowska, słowa: Zofia Holska-Albekier)
,,Pan listopad gra na basie dylu, dylu bum,
na jesiennym graniu zna się trawką dotknął strun.
Ref. Wesoło gra muzyka pada deszcz,
świerszcz za kominem cyka tańcz, gdy chcesz.
Pan listopad gra na bębnie bara, bara bam
z deszczem puka równo pięknie koncert daje nam.
Ref..
Pan listopad gra na flecie fiju, fiju fju,
z liści złoty ma berecik,a kubraczek z nut.
Ref...
2. Rozmowa z dziećmi nt treści piosenki
-O, czym opowiada piosenka ?
Na jakich instrumentach grał pan listopad? ( pokaz ilustracji jak wyglądają flet, bęben, bas)
3. Przyniesienie skrzyni skarbów ,,My dzisiaj będziemy bawić się podobnie jak pan listopad, spróbujcie odgadnąć nazwy instrumentów ukrytych w tej skrzyni po usłyszeniu ich brzmienia – zagadki słuchowe.
4. Zapoznanie dzieci z techniką gry na bębenku, kołatce, trójkącie, grzechotce.
5. Zabawa ruchowa ,,Magiczny bębenek”- pobudzenie i hamowanie ruchu na określony sygnał dźwiękowy.
6. Segregowanie instrumentów do obręczy – każde dziecko podchodzi do skrzyni skarbów, bierze wybrany przez siebie instrument, pokazuje jak grać na tym instrumencie , a następnie zanosi go do odpowiedniej obręczy.
7. Przeliczanie elementów zbioru- dzieci określają których instrumentów jest więcej, których mniej, lub tyle samo.
8. Odwzorowanie liczebności zbiorów za pomocą rysowania kresek na papierze- dzieci dostają kartki i ołówki , rysują na nich tyle kresek ile jest danych instrumentów.
9. Sprawdzenie wykonanego zadania
10. Granie na instrumentach do piosenki ,,Pan listopad ”