X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13696
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy "Biedronkom" poznać sposoby właściwego zachowania się w ruchu drogowym. Scenariusz zajęć

PROWADZĄCY: Magdalena Szymuś

GRUPA: dzieci 3,4 letnie „Biedronki”

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: "Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad Biedronko, naucz się koniecznie!”

GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE (zgodnie z programem obowiązującym na placówce): 6/Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych

TEMAT: Pomagamy Biedronkom poznać sposoby właściwego zachowania się w ruchu drogowym.

CELE OGÓLNE:
• Nabywanie umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrażających życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu oraz unikanie ich.
• Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• recytuje wierszyk powitalny
• rozpoznaje zachowania poprawne i niepoprawne dzieci w ruchu drogowym
• ocenia zachowania dzieci na ilustracjach podczas poruszania się w ruchu drogowym
• dostrzega szkodliwość niepoprawnych zachowań,
• właściwie reaguje ruchem na zmiany tempa
• zna zasady właściwego zachowania się podczas poruszania się po ulicy oraz stosuje je w działaniu,
• uczestniczy w zabawie ruchowej

METODY:
• Słowna – rozmowa, objaśnienia;
• Oglądowa – ilustracje, obserwacje;
• Czynna – zadania stawiane dziecku

FORMY:
• Praca z całą grupą
• Praca indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Wierszyk powitalny „W kole wszyscy tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy, tak zajęcie się zaczyna”.
2. Rozmowa przy kolejno odsłanianych ilustracjach przedstawiających zachowania dzieci w ruchu drogowym. Ocena zachowań dzieci na ilustracjach. Oznaczanie ilustracji buźkami uśmiechniętymi (poprawne zachowanie dzieci) oraz buźkami smutnymi (niepoprawne zachowanie dzieci).
3. Zabawa ruchowa „Na ulicy”. Nauczyciel podczas zabawy akompaniuje na bębenku. Dzieci naśladują ruchem jazdę samochodem – odpowiednio reagują na zmianę tempa. Na przerwę i hasło: Stop! Wszyscy zatrzymują się nieruchomo.
4. Zabawa dydaktyczna „Prawda – nieprawda”. Odróżnianie zdań prawdziwych od nieprawdziwych. Dzieci odróżniają prawdę od nieprawdy, sygnalizują odpowiedź prawdziwą podniesieniem zielonego kartonika, nieprawdziwą – czerwonego kartonika. Np..:
• Gdy na sygnalizatorze świeci światło zielone, mogę przejść na drugą stronę.
• Gdy na sygnalizatorze świeci światło czerwone, mogę przejść na drugą stronę.
• Chodzimy po chodniku, a nie po ulicy.
• Jeśli chcemy przejść na drugą stronę ulicy, przechodzimy przez ulicę w dowolnym miejscu.
• Mogę swobodnie bawić się na ulicy, ponieważ nic mi tam nie grozi.
• Gdy na sygnalizatorze świeci światło czerwone, nie mogę przejść na drugą stronę.
5. Zabawa ruchowa „Czerwony-żółty-zielony”. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły i każdej z nich rozdaje szarfy w innym kolorze: czerwone, żółte, zielone. Ustala z dziećmi, że będą wykonywały polecenia, gdy zobaczą uniesiony w górę krążek w kolorze swojej szarfy. Nauczyciel, unosząc poszczególne krążki, wydaje komendy, np.: marsz, bieg, podskoki, pajacyki, siad.
6. Podziękowanie za wspólną zabawę i aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.