Katarzyna Sobiech
Prywatne Przedszkole
„Pod Muchomorkiem”
w Toruniu
„Rytmiczny deszczyk” – scenariusz zajęć w grupie 5-latków
z wykorzystaniem metody edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej
Cele operacyjne – dziecko:
• Kreśli linie na arkuszu papieru naprzemiennie prawą i lewą ręką oraz oburącz;
• Dostosowuje swoje czynności do rytmu słyszanego utworu muzycznego;
• Sprawnie wycina nożyczkami;
• Zgodnie współpracuje w małej grupie zadaniowej;
• Prawidłowo określa miejsce na kartce papieru;
• Kreśli linie pionowe trzymając się liniatury;
• Czerpie radość i satysfakcję z wykonywanych zadań.
Metody pracy:
• Słowne
• Czynne
• Metody aktywizujące
Formy pracy:
• Praca indywidualna
• Praca grupowa
Środki dydaktyczne:
Arkusze szarego papieru, pastele, płyta CD z niezbędnymi utworami, nożyczki, klej, kartki z liniaturą, papierowe koła o różnej wielkości.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa poprzedzająca ćwiczenie na liniaturze
Do stolików przyklejone zostały arkusze szarego papieru. Każde dziecko otrzymuje dwie niebieskie kredki. Dzieci chodzą wokół stolików i kreślą rytmicznie kreski jedną ręką, oburącz i naprzemiennie. Poruszają się w rytm utworu Fantasia Mobile.
Kiedy cała przestrzeń arkusza zostanie zapełniona kreskami, dzieci otrzymują nożyczki i mają za zadanie wyciąć dla siebie po kawałku arkusza. Rytmicznie wycinają fragmenty narysowanego deszczu. Podczas wycinania dzieci stoją. Cała grupa trzyma papier, a jedno dziecko odcina kawałek papieru z deszczem. Wycinanie odbywa się w rytm utworu Hanukah, hanukah.
2. Ćwiczenie właściwe – rysowanie na liniaturze
Dzieci naklejają na liniaturę wycięte kawałki papieru z deszczem, w miejscu wskazanym przez nauczyciela. Następnie nauczyciel mówi, że dzieci spróbują ponownie narysować deszcz, ale taki, którego krople padają prosto w dół, ponieważ nie ma wiatru. Dzieci mają starać się rysować kreski rytmicznie, ale zawsze pionowo. Nauczyciel demonstruje na tablicy kreślenie kresek. Odbywa się to przy utworze Fantasia Mobile.
3. Ćwiczenie końcowe – parasolki
Po narysowaniu deszczu dzieci wykonują papierową parasolkę. Składają koło na pół, przyklejają do kartki i dorysowują rączkę parasolki.