X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13634
Przesłano:
Dział: Logopedia

Strach Rerek ( głoska "r" ) - scenariusz zajęć logopedycznych

Temat: „Strach Rerek” – ćwiczenia logopedyczne przygotowujące do wywołania głoski „r” i artykulacji „r” po spółgłoskach „t”, „d”.

Cel:
- wywołanie głoski „r”;
- utrwalanie artykulacji głoski „r” w połączeniach spółgłoskowych „tr”, „dr”.
Cele szczegółowe:
- uczeń ma usprawniony aparat oddechowy i narządy artykulacyjne;
- słuchowo różnicuje głoskę „r”;
- wykonuje ćwiczenia wprowadzające czubek języka w wibracje;
- prawidłowo wymawia głoskę „r” po spółgłoskach „t”, „d”;
- mówi staranie i wyraźnie.
Metody: słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe, naśladownictwo, zabawa, ćwiczenia.
Forma: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: słomki, plansze z obrazkami, „Dmuchajka”, skrawki papieru, słodycze, pacynki duszków, latarki, Multimedialny Pakiet Logopedyczny „LogoZabawy” cz.IV KOMLOGO.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, uświadomienie celu zajęć.
2. Gimnastyka ciała z duszkami Rerkiem i Szumkiem.
3. Ćwiczenia oddechowe – „Duszki i strachy”, „Dmuchajka”.

4. Słuchowe różnicowanie głoski „r” w wyrazach – „Smakołyki duszka Rerka”:
- raki, buraki, patyczaki,
- pająki, fasoli strąki,
- cukierki, kukiełki,
-paluszki, rybie brzuszki,
-groszki, bamboszki,
-rekiny, delfiny,
-śmietana, nos bałwana,
-gruszki, pietruszki.

5. Oswojanie duszka Rerka – ćwiczenia przygotowujące do artykulacji głoski „r”
- parskanie na papierki
- ttt + parskanie
- wyrazy dźwiękonaśladowcze

6. Praca z komputerem - LogoZabawy cz.IV

7. Wyrazy i wyrażenia z głoską „r” po spółgłoskach „t” i „d” – „Strach Rerek”:

Strach Rerek:

- straszy na strychu,
- wystraszył Patrycję i Piotrka,
- potrącił tragarza,
- tresował drapieżnego tygrysa,
- trąbił na trąbce,
- zatruł strusie,
- strącił strażaka z drabiny
- wystrugał drewniany wiatrak,
- podrapał biedronkę,
- pobrudził drogie futro.

8. Zakończenie – „Straszne zadania”, zadanie pracy domowej.

„Straszne zadania”:
- Stój na jednej nodze i powtarzaj 5 razy „trudna droga”.
- Zamknij oczy, prawą rękę unieś w górę i powiedz: „Siedzi strażak na drabinie i myśli o dziewczynie”.
- Kucnij i szeptem wypowiedz „Tra, tro tre, kukułka zagra z nami w kółka”.
- Złap się za uszy i wypowiedz zdanie: „Nie boję się strachów na strychu”.
- Połóż jedną rękę na czole, drugą na brzuchu i powiedz: „Patryk strasznie grał na trąbce i wystraszył trzy zające”.
- Stań w rozkroku, ręce wyprostowane na bok i powtarzaj „Długie getry na cztery metry”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.