Scenariusz zajęć
Grupa V (5-6 latki)
Temat ośrodkowy: Dary Pani Jesieni – Jesień w parku i w lesie
Temat zajęć: Kształtowanie dbałości o zasoby świata przyrody w oparciu o wiersza W. Bodalskiej ”O co prosi las”
Cel główny: Kształtowanie dbałości o zasoby świata przyrody poprzez zabawy.
Cele szczegółowe:
- poznaje życie roślin w wybranych środowiskach przyrodniczych
- poznaje życie zwierząt w wybranych środowiskach przyrodniczych
- zna mieszkańców parku, lasu
- rozumie potrzebę opiekowania się otaczająca przyrodą
- potrafi dostrzegać skutki niewłaściwego gospodarowania człowieka w środowisku przyrodniczym
- dba i potrafi szanować zieleń
- rozumie powiedzenia „Człowiek jest częścią przyrody”
Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywnej działalności dziecka
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Obrazki, ilustracje, kaseta z odgłosami lasu, Cd z muzyką relaksacyjną, wiersz.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do temat zajęć poprzez ćwiczenia słuchowe „Odgłosy lasu”.
Wyjaśnienie pojęcia "Las"
2. „Jestem drzewem” – zabawa ruchowa, interpretacja własna nauczyciela
3. Słuchanie wiersza W. Badalskiej „O co prosi las”.
-----
Wiera Badalska: O co prosi las
-----
Szumi las, szumi gaj,
Szumi w lesie rzeczka.
Przyjechała z miasta
Wesoła wycieczka.
Ktoś gwiżdże, ktoś śpiewa,
Ktoś goni zające,
Ktoś głośno pohukując
Budzi echo śpiące.
Na gałązce brzozy
Ptaszek się kołysze:
Kochana wycieczko
Prosimy o ciszę!
-----
[korekta redakcyjna cytatu]
4. Rozmowa kierowana na temat treści zawartych w opowiadaniu
- O co las prosi ludzi?
- Jakie niebezpieczeństwa grożą lasom ze strony człowieka? Ocena postępowania bohaterów z dołączonych obrazków
- Dlaczego należy chronić lasy, parki, drzewa? Omówienie co nam daje las, jakie korzyści posiadają ludzie dzięki drzewom?
- Czy tylko lasy należy chronić?
5. Zabawa ruchowa „Jedziemy do lasu”.
Podróż pociągiem na skraj lasu:
• ćwiczenia ramion, unoszenie kolan
Puf, puf pociąg rusza podróż się zaczyna,
Już się koła toczą, po stalowych szynach.
• zmiany kierunków
Jedzie pociąg jedzie, mija rzekę, pole.
Dokąd wieziesz nas? Do lasu!
Droga to daleka,
lecz dużo niespodzianek tam na nas czeka.
• bieg w szeregu
Pędzi pociąg puf, puf, puf - Spójrzcie las!
Ciekawe co w nim czeka nas? Może skarb tu jakiś będzie?
• ćwiczenia oddechowe
Przystanął nasz pociąg, odpoczywa.
Oddycha maszynista i lokomotywa.
Spacer po lesie:
• swobodne przeskoki przez „przeszkody”
Idą dzieci drogą, po zaspach iść nie mogą,
a więc skaczą - hop, hop, hop, do dołeczka skok.
• bieg w różnych kierunkach
Biegają po lesie biegają, skarbu szukają,
aż nagle - kogoś spotykają.
Spotkanie z zajączkiem;
Hej zajączku - dzień dobry.
Zajączku, ty znasz las, pokaż nam go, drogę wskaż!
Hej zajączku, która ścieżka wiedzie tam, gdzie skarb mieszka?
W lesie zimno, chłodno, nie mam już co jeść,
może dla mnie też coś znajdzie się!
• zajęcze skoki
Więc ruszajmy w dalsza drogę,
Załóżcie zajęcze uszy długie
i poskaczcie ze mną wraz - raz, raz, raz.
• ćwiczenie wyprostne
A ja jestem bardzo ciekawa, czy wy wiecie coś o drzewach.
Kto jest wyższy, wy czy las?, Które drzewo jest wysokie - wskaż!
A które niskie - pokaż! A dzieci jakie są wysokie?
A jakie zajączki niskie?
• bieg za zajączkiem, skłony, przysiady
Pięknie znacie las, a więc w drogę ruszyć czas.
Śniegiem sypie, śniegiem prószy, czy wam marzną uszy?
Więc biegnijmy, by odnaleźć dziuplę w lesie i jej małą gosposię.
Ona zawsze skarby ma, może i nam też coś da?
Odwiedziny u wiewiórki:
Puk, puk - wiewióreczko - dzień dobry.
Wiewiórko, co tam w dziupli masz?
Pokaż, pokaż czy jakiś skarb dla nas chowasz?
Obdarowanie dzieci i zajączka witaminową niespodzianką:
Mam tu coś, zaraz każdy z was dostanie,
Samo zdrowie na drugie śniadanie.
Ale aby zdrowym być, kto wie co trzeba pić?
Czy lubicie witaminki? Więc zapraszam.
Mam marchewkę dla zajączka,
Soczek dla chłopczyka i dziewczynki!
Życzę smacznego!
Dziękujemy wiewióreczko.
6. Powrót z wycieczki: swobodny ruch
Kochane dzieciaki pora już wracać z wycieczki.
Zajączek w lesie zostanie i schrupie swoje śniadanie.
A my dalej - marsz.
Dom już blisko - nogi w ruch, kto zwycięży - zuch!
7. Podsumowanie wiadomości, prezentacja kodeksu małego ekologa – wyjaśnienie pojęcia „Ekologia” jest to nauka zajmująca się ochroną środowiska.
”Ekolog” to przyjaciel przyrody.
przekazanie odznak małego ekologa.
Kodeks małego ekologa
• Nie łamię gałęzi drzew i nie depczę trawników.
• Nie śmiecę.
• Nie męczę zwierząt.
• Sadzę drzewa i krzewy.
• Opiekuję się zwierzętami.
• Zwracam uwagę tym, którzy czynią krzywdę przyrodzie.
• Rozpoznaję zagrożenia dla środowiska przyrodniczego.
8. Kolorowanie obrazków do zasad zachowania się w lesie.