SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA RODZICÓW
W GRUPIE 5 LATKÓW
Prowadząca: mgr Elżbieta Churska
Temat: „Zabawy i łamigłówki dla sprawnej rączki i mądrej główki.”
Cel ogólny:
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
- wyodrębnianie głosek w nagłosie wyrazu,
- dzielenie wyrazów na sylaby,
- całościowe czytanie własnego imienia,
- rozpoznawanie i dobieranie rymów,
- doskonalenie sprawności manualnych.
Przebieg:
1. Zabawa przy piosence „Podajmy ręce wkoło”.
2. Zapowiedź zajęcia – turnieju dla 5 latków.
3. Zaproszenie do wykonania pierwszego zadania: dzieci odszukują kopertę ze swoim imieniem, wykonują pierwsze zadanie, które polega na połączeniu kropek i odgadnięciu nazwy przedmiotu na obrazku, następnie dzielą wyraz na sylaby i wyodrębniają pierwszą sylabę.
4. Zabawa „Literki proszą literki” – dzieci losują litery i dobierają się w małe zespoły odszukując partnerów, którzy wylosowali taką samą literę, razem tańczą w rytm muzyki.
5. Zadanie trzecie „Dwa pociągi” – dzieci układają obrazki w dwa pociągi: w pierwszym „jadą” przedmioty, których nazwa zaczyna się głoską „o”, w drugim przedmioty, których nazwa zaczyna się na głoskę „p”. Dzieci mają za zadanie odnaleźć także „pasażera na gapę”, czyli przedmiot, który nie zaczyna się żadną z wybranych głosek.
6. Stacja końcowa – „Pomagamy piłce wysiąść z pociągu” : dzieci w rytmie muzyki rysują drogę skaczącej piłki (ćw.grafomotoryczne).
7. Zabawa w rymy: piłeczka, która wyskoczyła z pociągu zaprosiła do zabawy kuzynów i kuzynki „rymy”, dzieci wspólnie z nauczycielką nazywają wszystkie obrazki, następnie dzieci wybierają tylko te, których nazwy rymują się z wyrazem „piłeczka”.
8. Podziękowanie za zadanie, wręczenie dyplomów „Mądrej głowy”