Nauczyciel prowadzący zajęcie:
Dorota Matejko
Konspekt zajęć
Grupa dzieci 5- letnich
Tematyka kompleksowa: Jesień w sadach i ogródkach.
Temat: Jesień, jesień dary niesie.
Cel ogólny:
- przyswojenie umiejętności tworzenia zbiorów i rozumienia pojęcia liczby elementów.
- dostarczanie, wzbogacanie i uściślanie wiedzy przyrodniczej przez bezpośredni kontakt.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi podzielić zbiory na podzbiory,
-samodzielnie wskazuje kryterium podziału, segreguje warzywa
- potrafi przeliczyć elementy zbioru ( określa więcej, mniej, tyle samo).
- odwzorowuje liczebność zbiorów za pomocą rysowania kresek na papierze,
- zna pojęcia wewnątrz na zewnątrz,
-rozumie znaczenia przyrody w życiu człowieka.
Metody: czynne, aktywizujące, praktyczne, podające
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: piosenka Pt,,Idzie jesień z pełnym koszem” , 6 koszy z warzywami, emblematy ,,Wesołych warzyw”, koła- obręcze, pokrojone marchewki do poczęstunku.
Przebieg:
1. Słuchanie piosenki Pt,,Idzie jesień”
( muzyka: Józef Klukowski, słowa: Maria Terlikowska)
,,Idzie jesień z pełnym koszem dobre rzeczy wam przynoszę,
jabłka, śliwki gruszki bery , pomidory i selery.
Przyszła jesień do gosposi, czy gosposia o coś prosi,
mam kapustę do kwaszenia dobre grzyby do suszenia
Idzie jesień z wielkim koszem, dobre rzeczy wam przynoszę,
ludzie biorą te podarki i chowają do spiżarki.
2. Rozmowa nt treści piosenki
- O kim opowiada piosenka?
-Co przyniosła jesień?
- Co ludzie robią z darami jesieni?
3.Sprawdzenie, co przyniosła jesień do grupy. (6 koszyków umieszczonych w ,,kąciku przyrody”)
- stwierdzenie przez dzieci, że w koszach znajdują się warzywa.
4. Podzielenie dzieci na 6 zespołów, losowanie emblematów ,,Wesołe warzywa”
Kartoniki na wstążkach z narysowanymi warzywami- pomidorki, pietruszki, marchewki, papryki, ogórki, cebulki
- dzieci określają kształty tych warzyw: okrągłe, podłużne.
5. Zabawa ruchowa do muzyki ,,Taniec wesołych warzyw”
- koła (obręcze) to kosze, muzyka zaprasza do tańca na zewnątrz koła, muzyka cichnie- warzywa wchodzą do środka kosza.
6. Dzieci siadają na zewnątrz koła do wewnątrz dostają koszyki od pani Jesieni, która swoje dary pomieszała, pomóżmy jej uporządkować. Segregowanie warzyw, przeliczanie ich, określanie których jest więcej, których mniej, których tyle samo.
7. Podział zbioru warzyw na podzbiory,
- wskazywanie kryterium podziału, segregowanie warzyw.
8. Przeliczanie elementów zbioru, odwzorowanie liczebności zbiorów za pomocą rysowania kresek na kartce.
9. Sprawdzenie wykonanego zadania.
10. Degustacja surowej marchewki.