Kamila Orlicka
Katarzyna Sobiech
Prywatne Przedszkole „Pod Muchomorkiem”
Grupa 5–latki „Misie”
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Cele ogólne:
• Rozwijanie mowy;
• Reagowanie na zmieniające się sygnały dźwiękowe;
• Dostrzeganie regularności w układach elementów;
• Rozwijanie sprawności manualnej;
• Odczuwanie radości i zadowolenia ze wspólnie wykonywanych ćwiczeń.
Cele operacyjne - dziecko:
• Mówi wyraźnie, stara się wypowiadać całymi zdaniami;
• Odpowiada na pytania dotyczące treści utworu;
• Wymienia nazwy znanych mu drzew;
• Rozpoznaje liście i owoce wybranych drzew (dąb, klon, jarzębina, kasztanowiec, leszczyna);
• Sprawnie dodaje w zakresie 10;
• Przelicza ilość usłyszanych dźwięków;
• Dostrzega rytm w układzie elementów i kontynuuje go;
• Współdziała z innymi w trakcie zabawy;
• Odczuwa radość i satysfakcję ze wspólnych zabaw z rodzicami oraz kolegami i koleżankami.
Metody:
• Słowna;
• Oglądowa;
• Czynnościowa;
• Metody aktywizujące.
Formy pracy:
• Praca indywidualna;
• Zajęcia prowadzone z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
Wiersz T. Kubiaka pt.: „Liście”, liście i owoce wybranych drzew (liście klonu, dębu, jarzębiny, kasztanowca, żołędzie, kasztany, owoce jarzębiny, orzechy laskowe), tamburyno, bębenek, karty pracy, kredki, krążki, kartoniki z oczkami od 1 do 10.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, czynności organizacyjne
2. Wysłuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka pt.: „Liście”
Dzieci siedzą w kole. Uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela:
Najpierw bledziutkie listki,
Potem zielone liście,
Wreszcie jesienią żółte
I czerwone ogniście.
Chodź, nazbieramy liści
Spod kasztanów i klonów.
Będą piękne bukiety
Do tych szklanych wazonów.
3. Rozmowa na temat treści wiersza połączona z demonstracją jesiennych liści
Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści wysłuchanego wiersza:
• Jak zmieniają się w ciągu roku kolory liści?
• W jakich kolorach są teraz liście?
• Czy rozpoznalibyście liście klonu, dębu, jarzębiny i kasztanowca?
Nauczyciel pokazuje liście, a dzieci podają nazwy drzew, z których one pochodzą.
• Jak nazywają się owoce dębu, a jak kasztanowca?
• Czy ktoś wie, jak nazywają się owoce leszczyny?
4. Zabawa matematyczno – ruchowa „Słyszymy i liczymy”
Dzieci z rodzicami tworzą węża. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu tyle kroków, ile usłyszą dźwięków, a na dźwięk bębenka przesuwają się do tyłu tyle kroków, ile dźwięków usłyszą.
5. Zabawa „Układamy rytmy”
Dzieci i rodzice siedzą w kole. Nauczyciel układa na dywanie rytm z liści i kasztanów. Zadaniem dzieci jest ułożenie przed sobą takiego samego rytmu. Rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania, korygując ewentualne błędy popełnione przez dziecko. Następnie nauczyciel prosi rodziców o ułożenie dowolnego rytmu, a dzieci o jego dokończenie.
6. Praca z książką
Dzieci mają za zadanie narysować w każdym z trzech worków tyle owoców drzew (orzechy laskowe, żołędzie, kasztany) ile jest przy nim liści.
7. Zagadka słuchowa „Ile dźwięków usłyszałeś?”
Wszyscy siedzą w kole, wybrane osoby rozdają dzieciom krążki i kartoniki, na których są oczka od 1 do 10. Dzieci umieszczają je w krążkach. Wszyscy zamykają oczy, a prowadząca uderza w bębenek kilka razy. Dzieci w myśli przeliczają ilość dźwięków, po czym wyjmują z krążka odpowiedni kartonik i unoszą w górę. Rodzice sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia swojego dziecka.
8. Zakończenie zajęć, pożegnanie.