Scenariusz zajęć kolonijnych
Temat: Poznajmy się.
Temat 19: Napisz dowolny scenariusz zajęć.
Data: Dwa pierwsze dni w trakcie, których grupa poznaje się np. na kolonii.
Uczestnicy: grupa do 25. os. w wieku od ok. 9. do 12. lat, jedna grupka kolonijna;
Prowadzący: Joanna Swend
Czas trwania: od 30 do 45 minut
Metody: klanza, drama, pedagogika zabawy metody słowne – wypowiedzi uczestników na podany temat, czynne – zadania stawiane uczestnikom do wykonania, oglądowe – osobisty przykład prowadzącego;
Formy: grupowa, indywidualna, praca w małych grupach;
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, małe karteczki, flamastry, duże arkusze krzesła, karteczki z tematami scenek, magnetofon, płyta CD z muzyką, piłeczka, worek na śmieci;
Cele ogólne: - Integracja grupy, przełamanie pierwszych lodów, poznanie uczestników, ich zainteresowań, cech charakteru itd.
- Wzbudzenie sympatii do innych uczestników kolonii, budowanie życzliwej atmosfery i wzajemnego zaufania;
- Nauka pokojowego rozwiązywania konfliktów i wypowiadania własnego zdania;
Cele operacyjne: - dziecko potrafi zgodnie współdziałać z innymi uczestnikami,
- dziecko czeka na swoją kolej, nie przerywa innym gdy mówią, okazuje szacunek innym,
- dziecko słucha innych, słucha poleceń,
- dziecko lepiej poznaje swoich nowych kolegów i koleżanki z kolonii, dowiaduje się czegoś na ich temat,
- dziecko wypowiada się na forum grupy,
- dziecko stara się zapamiętać jak najwięcej imion nowych kolegów/ koleżanek, zapoznaje się z ich wyglądem,
- dziecko opisuje drugą osobę, wymieniając jej cechy zewnętrzne,
- dziecko nawiązuje rozmowę z drugą osobą na podany temat,
- dziecko wciela się w rolę,
Przebieg:
Dzień pierwszy
Przed rozpoczęciem zabaw każdy pisze na małej karteczce swoje imię i przykleja sobie do bluzki.
1. „Kontrakt” – ok. 5 min., uczestnicy wspólnie opracowują kodeks zasad, które będą
ich obowiązywały np. słuchamy siebie nawzajem, nie przerywamy sobie itd. Zasady są zapisywane na dużym kartonie przez prowadzącą, na koniec każdy się podpisuje
2. „Witam wszystkich, którzy...” – zabawa na powitanie – ok. 4 min.
Uczestnicy siedzą na krzesłach w dużym kole (powinno być jedno krzesło mniej niż wynosi liczba uczestników zabawy), prowadząca stoi pośrodku i wita dzieci słowami. „witam wszystkich, którzy tak jak ja (np.) są niewyspani”, lub „witam wszystkich, którzy tak jak ja (np.) lubią chodzić po górach” itd. Osoby, które identyfikują się z poszczególnymi komunikatami wstają i szybko zamieniają się miejscami, uczestnik, który zrobi to zbyt wolno pozostaje bez wolnego krzesła, wówczas musi wyjść na środek i powitać innych podobnym komunikatem „Witam wszystkich, którzy tak jak ja....” Itd.
Zabawę powtarza się kilka razy.
3. „Ludzie do ludzi” – ok. 3 min. – zabawa integrująca grupę.
Uczestnicy chodzą po sali, w tle może lecieć jakaś muzyka, na hasło prowadzącego:
„Ludzie do ludzi (tu wymieniona zostaje jakaś część ciała np. głowa”, dzieci podbiegają do siebie i stykają się wymienioną częścią ciała, (lub muszą zetknąć się daną częścią ciała z jak największą ilością osób w wyznaczonym czasie).
4. „Rekin” – utrwalanie imion – ok. 5 min.
Uczestnicy siedzą w dużym kole na podłodze, trzymają chustę animacyjną na wysokości swoich ramion, falują nią, śpiewają piosenkę Płyną statki z bananami (wychowawca przypomina przed zabawą tekst piosenki). Jedna osoba – rekin jest schowana pod chustą.
Na hasło prowadzącego: „rekin!”, wszyscy milkną i zamykają oczy. Rekin wciąga pod chustę 1 osobę, aby ją uratować uczestnicy muszą odgadnąć kto zniknął i jak miał na imię.
5. „Myślę o...” – ok. 4 min., opisywanie wybranej osoby.
Uczestnicy siedzą w kole, każdy w myślach wybiera sobie spośród obecnych jedną osobę.
Prowadząca rzuca piłeczką, osoba, która ją złapała, opisuje wygląd wybranej przez siebie osoby, pozostali zgadują o kim mówi, podają imię.
6. „Karuzela” – ok. 6 min., uczestnicy stają w dwóch, liczących tyle samo osób kołach, jedno w środku drugiego, osoby z koła wewnętrznego odwracają się tak by stać twarzą do dzieci z koła zewnętrznego, każdy ma naprzeciwko siebie jedną osobę.
Co 1. minutę dzieci z koła zewnętrznego (lub wewnętrznego) na hasło prowadzącego: „zmiana” robią jeden krok w prawo, tak, aby znaleźć się vis – à – vis
kolejnej osoby. Przez ten czas (1. min.) osoby znajdujące się naprzeciwko siebie rozmawiają ze sobą na podany temat np.: Opowiedz coś o swoim lub o swoim wymarzonym zwierzęciu. Jeśli nie chcesz mieć zwierzaka wyjaśnij dlaczego./ Opowiedz o czymś śmiesznym co ci się ostatnio przydarzyło./ Opowiedz o swoim rodzeństwie./ Opowiedz o tym co lubisz robić w wolnym czasie itd.
7. Zakończenie zajęć podziękowanie uczestnikom za udział
Dzień drugi
1. „Imiona” – utrwalanie imion – ok. 4 min.
Uczestnicy siedzą w dużym kole na podłodze i po kolei rzucają do siebie piłką z informacją kto rzuca do kogo i czym np. „Izydor do Kamelii - kaktus” (siatka z zakupami, piórko, rozżarzony kawałek, mięciutka poduszka, jajko itd.). Adresat łapie „przedmiot” we właściwy sposób itd.
2. Scenki – drama – ok. 15 min. Uczestnicy dzielą się na 3 – 5 – osobowe grupy lub zostają podzieleni przez prowadzącego, każda grupa losuje temat scenki, którą będzie musiała przedstawić na forum, każdy zespół dostaje np. 3 minuty na przygotowanie się rozdzielenie ról itd. Dobrze jeśli pierwszą scenkę zaprezentują wychowawcy.
Po obejrzeniu każdej scenki aktorzy zostają nagrodzeni brawami, a następnie zachęcani przez wychowawców dzielą się swoimi przemyśleniami na forum grupy (jak myślisz co on/a mogła się czuć? Jak można by jej pomóc? Co ty zrobił/a byś na jej miejscu? Co można zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Itd.) Przykładowe tematy:
- Twój kolega (koleżanka) i ty poznaliście właśnie na kolonii grupkę nowych kolegów i zaczęliście rozmowę. W pewnym momencie twój kolega zaczyna niby niewinnie żartować z ciebie, kpić, rzucać kąśliwe uwagi na twój temat. Co robisz?
- Ty i twoi koledzy (koleżanki) z kolonii wróciliście do pokoju, jeden z nich zauważa, że zginęła mu jakaś rzecz. Oskarża cię o kradzież, ty jednak jesteś niewinny. Co robisz?
- Na kolonii właśnie poznałeś/aś 3 nowe osoby, podczas chwilowej nieobecności jednej z nich 2. pozostałe zaczynają wyśmiewać się z ubrania nieobecnego kolegi (koleżanki).
Co robisz itd.
- Jesteś na kolonii grupka dzieci stoi w kole i rozmawia, ty stoisz z boku bardzo chciałbyś podejść i zapoznać się z nimi jednak brakuje ci śmiałości, a one nie zwracają na ciebie uwagi. Co robisz?
3. Herb i motto – praca w grupkach – ok. 6 minut.
Zadaniem każdej grupki będzie namalowanie na dużym kartonie herbu, loga czegoś związanego z nimi, z tym co lubią, z ich oczekiwaniami względem turnusu kolonijnego, z miejscem, do którego przyjechały, z którego przyjechały itd. oraz wymyślenie jakiegoś okrzyku lub myśli przewodniej kolonii. Prezentacja na forum.
4. Pożegnanie – ok. 4 min. Każde dziecko zastanawia się czy miało jakieś obawy związane z przyjazdem na kolonie (np. brzydka pogoda, brak sympatii ze strony innych, tęsknota za mamą itd.), jeśli tak zapisuje to na małej karteczce i wrzuca do worka na śmieci umieszczonego na środku sali. Na koniec prowadząca zawiązuje worek na supeł i wyrzuca do kosza – jest to symboliczne pożegnanie i wyrzucenie wszystkich strachów. Prowadząca/y dziękuje dzieciom za udział w zajęciach, życzy miłego odpoczynku, zachęca do przychodzenia do niej po radę czy pomoc w razie jakichkolwiek problemów.
Załącznik nr 1 Tekst piosenki
Płyną statki z bananami
Płyną statki z bananami w siną dal
łabu di daj daj łabu di daj
a każdy marynarz śpiewa tak
łabu di daj daj ła bu di daj
Podaj, podaj, podaj mi proszę bananów kosz
Podaj, podaj, podaj mi proszę bananów kosz