KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLKIEGO
Temat: Z Adamem i Ewą za pan brat.
Cele:
uczeń :
- rozpoznaje cel pamiętników
- określa istotę oryginalności utworu Marka Twaina
- wskazuje źródło humoru tego utworu
- redaguje zaproszenie
- redaguje życzenia
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody: burza mózgów, rozmowa kierowana nauczyciela,
praktycznego działania, praca z tekstem, pogadanka
Środki dydaktyczne:
- Słownik języka polskiego
- Podręcznik do kl. II „Przygoda z czytaniem”
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie obecności na zajęciach.
Faza realizująca:
1. Przypomnienie tematyki ostatniej lekcji.
2. Odczytanie zadania domowego przez jednego z uczniów. Zapytanie, czy wszyscy przeczytali zadany fragment „Pamiętników Adama i Ewy” ze str. 143 w podręczniku.
3. Przeprowadzenie części lekcji metodą burzy mózgów. Uczniowie odpowiadają na pytanie zadane przez n-la: Po co pisze się pamiętnik?
4. Zapisanie tematu lekcji. Zapisanie wniosków dotyczących pisania pamiętnika na tablicy, a następnie do zeszytów.
5. Ukierunkowana dyskusja nauczyciela z uczniami na temat:
- Czyje pamiętniki są najbardziej poczytne?
- Czy pisali kiedyś pamiętniki?
- Na czy polega oryginalność utworu?
- Co najbardziej rozśmieszyło was w „Pamiętniku Adama i Ewy”?
- Co w utworze jest źródłem humoru?
- Co sądził Adam o Ewie, a co ona myślała o Adamie, gdy byli w raju?
- Co się zmieniło, gdy zostali wygnani z Edenu?
- Czym, według Twaina, cechują się mężczyźni, a co cechuje kobiety? Czy zgadzasz się ze spostrzeżeniami pisarza?
6. Krótkie przypomnienie informacji dotyczących redagowania życzeń i zaproszeń. (uczniowie podawali najważniejsze, niezbędne informacje, które powinny pojawić się na zaproszeniu i życzeniach)
7. Podanie notatki do zeszytu.
Faza podsumowująca:
1. Podsumowanie wiadomości i ustna ocena aktywności uczniów na zajęciach.
2. Zapisanie zadania domowego: Do wyboru:
a) Ćw. 3 str. 61 (podręcznik)
b) Zredaguj życzenia na nową drogę życia dla Adama i Ewy w imieniu węża.