KONSPEKT ZAJĘĆ
4- LATKI
Data: 09.09. 2011
Prowadząca: Marta Galus
Temat: Mój znaczek
Cele główne:
• Rozwijanie umiejętności słuchania krótkich tekstów literackich,
• Wiązanie opisu słownego z określonym przedmiotem.
• Wykonanie pracy plastycznej zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią:
• W skupieniu wysłuchać wiersza.
• Wypowiedzieć się na jego temat w sposób swobodny z zachowaniem zasad kultury wypowiedzi.
• Określić rolę znaczka przedszkolnego.
• Samodzielnie wyjąć dwa koła z karty pracy, skleić je oraz przewlec przez otwór
wstążkę.
Metody:
• metody słowne (opowiadanie, objaśnienia i instrukcje)
• metody pokazowe (pokaz)
• metody czynne (metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń, metoda kierowania własnym działaniem)
Formy:
• praca zbiorowa zindywidualizowana
Środki:
• karty pracy
• wstążki
• woreczki z grochem
• klej
• kredki
• znaczki przedszkolne
Przebieg:
1. Powitanie dzieci – zabawa muzyczno-ruchowa „Witaj Antek...”
2. „Mój znaczek” – Dzieci wysłuchują utworu literackiego U. Piotrowskiej. W sposób swobodny lecz zachowując zasady kultury wypowiedzi odpowiadają na pytania zadane do wiersza. Uzupełniają je własnymi uwagami i spostrzeżeniami. Samodzielnie dochodzą do wniosku po co i dlaczego potrzebny jest dzieciom znaczek przedszkolny umieszczony w każdej półce.
3. „Piesek z kokardą” – zabawa z elementem czworakowania. Dzieci ustawiają się w pozycji do czworakowania (klęk na kolanach, dłonie oparte na podłodze). Na kark kładą sobie woreczek z grochem (kokardę pieska). Na znak nauczyciela rozchodzą się po sali w sposób precyzyjny oraz ostrożny, tak by nie zgubić kokardy (woreczka). Zgodnie z poleceniem nauczyciela zatrzymują się gdy usłyszą tamburyno i delikatnie(aby kokarda nie spadła) obracają głową na prawo oraz lewo.
4. „Mój znaczek”- praca plastyczna. Dzieci samodzielnie wyciągają dwa koła z kart pracy, rysują na nich swój znaczek przedszkolny, sklejają je. Na koniec przewlekają przez otwór znajdujący się w kołach wstążkę.