KONSPEKT ZAJĘĆ
4- LATKI
Data: 19.09. 2011
Prowadząca: Marta Galus
Temat: Bączek
Cele główne:
• Rozpoznaje ruchy związane z określoną czynnością,
• Stosuje określenia „nad, pod, na, obok”,
• Wypełnia obrazki kolorem stosując zasadę nie wyjeżdżania poza kontur.
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią:
• Wysłuchać wiersza w ciszy i skupieniu
• Wyciągnąć wnioski, wypowiadać własne myśli oraz spostrzeżenia zgodnie z kulturą wypowiedzi (zgłasza się, czeka na swoją kolej),
• Rozpoznać dźwięk i przypisać go do określonego przedmiotu
• Wypełnić kontur obrazka zgodnie z poleceniem nauczyciela, nie wyjeżdżając poza kontur.
Metody:
• metody słowne (opowiadanie, objaśnienia i instrukcje)
• metody pokazowe (pokaz)
• metody czynne (metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń, metoda kierowania własnym działaniem)
Formy:
• praca zbiorowa zindywidualizowana
Środki:
• bączek- zabawka
• karty pracy
Przebieg:
1. Powitanie dzieci – zabawa muzyczno-ruchowa - „Wyginamy ciało”.
2. „Gdzie jest bączek” – Dzieci wysłuchują opowiadania D. Gellner. W sposób kontrolowany- (zgłaszając się i czekając na swoją kolej), wypowiadają się na temat bajki. Udzielają odpowiedzi na zadawane pytania, uzupełniają je własnymi spostrzeżeniami.
3. „Wirujący bączek” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci poruszają się po dywanie w tempie określonym przez nauczyciela grającego na tamburynie. Na hasło „Bączek” zatrzymują się i obracają wokół osi własnego ciała. Reagują na polecenia nauczyciela- „Mały bączek”- trzymają ręce blisko siebie i obracają się, „Duży bączek”- rozkładają ręce i obraca ją się.
4. „Kolorowy bączek” – praca plastyczna. Dzieci zgodnie z instrukcjami nauczyciela wykonują pracę plastyczną. Wypełniają kontury bączka określonymi kolorami, nalepiają nad bączkiem jego uchwyt natomiast obok niego bąka (owada). Poniżej, (pod bączkiem) według własnej interpretacji oraz wyobraźni rysują bączka wprawionego w ruch.