Scenariusz diagnozy z zakresu matematyki
Grupa:(5-6 latki)
Temat ośrodkowy: Jesienny las
Temat zajęć: „Raz, dwa, trzy, liczę ja, liczysz ty” – kształtowanie gotowości szkolnej z zakresu matematyki na podstawie wiersza D. Gellner "Grzybobranie"
Cele:
Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
- potrafi wyodrębnić przedmioty, które chce policzyć,
- potrafi liczyć obiekty po kolei /przestrzega zasady stałej kolejności/,
- wie, ile jest policzonych obiektów /ostatni liczebnik określa liczbę policzonych obiektów/,
- rozróżnia błędne liczenie od prawidłowego,
Wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
- interesuje się zmianami typu dodać i odjąć,
- potrafi ustalić wynik dodawania i odejmowania na podstawie manipulowania przedmiotami,
posługuje się liczebnikami porządkowymi
- potrafi numerować przedmioty,
- potrafi wskazać wybrany obiekt w ponumerowanej serii i ustalić, który on jest,
- posługuje się liczbą porządkową w grach i zabawach,
Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby a także w odniesieniu do innych obiektów.
posiada świadomość własnego ciała /nazywanie wyróżnionych części, dostrzega oś symetrii swojej sylwetki, różnicuje lewą i prawą stronę/,
- potrafi ustalić położenie przedmiotów względem własnego ciała,
- potrafi poruszać się w otoczeniu zgodnie z poleceniem
Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywnej działalności dzieci
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce: patyczki do przeliczania, tacki, liczby, sylwety grzybów, wiersz „grzybobranie, bębenek, kserowane karty pracy, płyta CD
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu ośrodkowego poprzez krótką pogadankę.
2. Wysłuchanie wiersza „Grzybobranie”
Grzybobranie
My lubimy grzybobranie.
Grzyby maja inne zdanie.
My biegniemy z koszykami, grzyby nie chcą gadać z nami.
Pierwszy
Pędzi, aż się kurzy, woła: - jestem dziś w podróży!
Żegnam Państwa!
Do widzenia!
Pocztą wyślę pozdrowienia!
Drugi
Zdjął kapelusz z głowy,
włożył czepek koronkowy,
w pantofelek włożył nóżkę
i udaje dobrą wróżkę.
Trzeci
Nagle usiadł w cieniu,
Wrzasnął: - jestem na zwolnieniu!
I do kosza wleźć nie mogę,
Bo mam właśnie w gipsie nogę!
Czwarty
Siadł przy telefonie:
Ja do babci teraz dzwonię!
Halo! Babcia?
Jak to? Nie?
Znowu mnie ktoś połączył źle!
Pewnie znowu na centrali
Dyżuruje tłum krasnali!
Piąty grzyb
Pokręcił głową:
- ja mam przerwę śniadaniową!
No a kiedy jem śniadanie,
To mam w nosie grzybobranie!
Szósty
Do nas przyszedł wreszcie:
- jak tak chcecie, to mnie nieście
Dość łażenia mam piechotą.
I do kosza wlazł z ochotą.
3. zadania dla dzieci:
• który z kolei grzyb był w podróży?
• Który z kolei wszedł do kosza?
• Czy pamiętacie który z kolei miał przerwę śniadaniową?
• ile grzybów spotkała podczas grzybobrania Kasia z rodziną?
- powiedz i ułóż taką ilość patyczków przelicz głośno
• czy pierwszy grzyb wskoczył do koszyka Kasi? Odłóż go na dywan przelicz ile zostało
• czy drugi grzyb wskoczył do koszyka? Odłóż go i przelicz ile zostało
• który z kolei teraz będzie grzyb?, czy wskoczył on do koszyka? Odłóżcie do na dywan i przeliczcie ile zostało
• następny będzie który? Czy on chciał wejść do koszyka? Odłóżcie na dywan i przeliczcie ile zostało
• piąty grzyb miał przerwę śniadaniową i również nie wszedł do koszyka odłóżcie do i przeliczcie ile zostało
• który z kolei grzyb został ? wskoczył czy nie? Ile w takim razie Kasia zebrała grzybów
4. Zabawa logorytmiczna „Ile grzybów znalazłam”.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Grzybobranie”
Dzieci przenoszą się do lasu. Są grzybami. Nauczycielka jest osobą zbierająca grzyby. W trakcie muzyki grzyby podskakują po dywanie. Na pauzę stają w bezruchu i zakładają ręce nad głową tworząc formę daszka. Kto się ruszy jest „zebrany do koszyka” i razem z nauczycielem poszukuje kolejnych grzybów.
6. Zmiana zabawy: zagadki: określanie położenia grzyba w koszyku na tablicy – orientacja w schemacie własnego ciała.
7. praca przy stolikach, wypełnianie kart pracy z zakresu umiejętności przeliczania, prawidłowego stosowania liczebników porządkowych i położenia przedmiotów.