SCENARIUSZ DO LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE III GIMNAZJUM
OPRACOWANY PRZEZ MONIKĘ FILIPCZAK
1. TEMAT: Azja- kontynent wielkich kontrastów. Lekcja ćwiczeniowa.
2. HASŁO PROGR.: Moje miejsce w świecie.
3. ZAKRES TREŚCI:
> Warunki naturalne Azji.
> Obiekty geograficzno-fizyczne Azji.
> Rozmieszczenie ludności w Azji.
> Klęski żywiołowe w Japonii.
> Rekordy kontynentu azjatyckiego.
4. CELE NAUCZANIA:
- WIADOMOŚCI-
> uczeń zdefiniuje pojęcia: Eurazja, monsun, tundra, wieczna marzłoć
> uczeń wymieni rekordy kontynentu azjatyckiego
> uczeń wyliczy czynniki wpływające na klimat Azji
> uczeń opisze położenie Azji
> uczeń opisze ukształtowanie powierzchni Azji i linię brzegową
-UMIEJĘTNOŚCI-
> uczeń zna formy ukształtowania powierzchni Azji i potrafi je wskazać na mapie
> uczeń odczytuje informacje z mapy tematycznej i ogółnogeograficznej
> uczeń wskazuje na mapie główne obszary sejsmiczne w Azji, wykazuje związek między budową geologiczną a ukształtowaniem powierzchni
> uczeń wskazuje na mapie obszary największej koncentracji ludności
> uczeń interpretuje dane i wyciąga wnioski
> uczeń odszukuje na mapie największe miasta Azji za pomocą współrzędnych geograficznych
- POSTAW I PRZEKONAŃ-
> pozytywna motywacja ucznia
> wzbudzanie zainteresowań turystyką
> Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
5. FORMA NAUCZANIA:
• Lekcja w kasie.
TYP LEKCJI:
• Lekcja powtórzeniowa
6. FORMA ORGANIZACYJNA:
• Indywidualno – zbiorowa
7. STRATEGIA NAUCZANIA:
• Operacyjna
8. METODY NAUCZANIA:
> Słowne (pogadanka, burza mózgów, źródło drukowane, skrzynka pytań)
> Obserwacyjne ( mapy)
9. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Podręcznik, mapa fizyczna Azji, mapa fizyczna świata, mapy gęstości zaludnienia kontynentów w atlasie geograficznym, materiał ksero-karty ćwiczeniowe, Szkolny Słownik Geograficzny – J. Flis
10. LITERATURA:
- P. Wład „Moje miejsce w Świecie, Polsce, regionie” Geografia III podr.dla gimnazjum, Atlas geograficzny, słownik
PRZEBIEG LEKCJI
I. FAZA PRZYGOTOWAWCZA
o Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności uczniów, wpis tematu do dziennika
o Weryfikacja pracy domowej. Ocena uczniów
o Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji poprzez odpowiedz ustną uczniów. Ocena uczniów.
o Przedstawienie tematu (+cele lekcji) lekcji i zapis na tablicy, uczniowie do zeszytów.
o Wprowadzenie do tematu lekcji
II. FAZA REALIZACYJNA
o Praca w parach- na podstawie podanych współrzędnych geograficznych odszukaj miasto w Azji.
o Omówienie przez uczniów rozmieszczenia ludności w Azji, czynniki wpływające na gęstość zaludnienia, wskazywanie na mapie obszarów najgęściej zaludnionych.
o Rozwiązywanie zadań z karty pracy ucznia
o Burza mózgów: klęski żywiołowe Japonii- przyczyny, skutki, zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi
o Praca w grupach- skrzynka pytań-azjatyckie rekordy
III. FAZA INTEGRACYJNA
o Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji, odpowiada na pytania uczniów dotyczące zagadnień
o Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową- ćwiczenie (materiał ksero) i przypomina o terminie sprawdzianu pisemnego omawianego działu.