Konspekt lekcji języka polskiego
w klasie I zasadniczej szkoły zawodowej
Temat lekcji: Czym jest miłość?- próba znalezienia odpowiedzi na podstawie wiersza pt: Rozmowa liryczna. K.I Gałczyńskiego.
Nauczyciel prowadzący: Anna Kozera - Korczyc
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• wnioskować i wyszukiwać cytaty z wiersza,
• opisać uczucie miłości (czym dla niego jest miłość),
• określić pomiot liryczny występujący w wierszu,
• określić formę wiersza (dialog),
• komunikować się i pracować na lekcji,
• czytać wiersz z podziałem na role.
Metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, mapa mentalna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w parach
Środki i pomoce dydaktyczne: podręcznik do języka polskiego - klasa I zasadnicza szkoła zawodowa, str.166 Rozmowa liryczna K.I. Gałczyńskiego, płyta CD Strofy dla Ciebie, kącik z wierszami poety, plansza z krótką biografią, brystol z czerwonego papieru w kształcie serca – Miłość w słowach ludzi, karta pracy z wybranymi sentencjami na temat miłości.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca:
1. Sprawdzenie obecności i zapisanie tematu lekcji na tablicy.
2. Zapoznanie uczniów z biografią K.I. Gałczyńskiego - zachęcenie do wypożyczenia książek z biblioteki.
3. Głośne odczytanie wiersza przez uczniów i określenie: podmiotu litycznego, uczestników rozmowy oraz emocji i uczuć jakie ich łączą, czasu rozmowy (pory roku), formy wiersza (dialog).
4. Próba sformułowania pojęcia miłość. Uczniowie podają skojarzenia do słowa miłość-zapisanie haseł na arkuszu papieru.
Faza realizująca:
1. Wysłuchanie recytacji wiersza w wykonaniu K. Kolbergera i A. Romantowskiej.
2. Uzasadnienie słuszności tytułu wiersza - Rozmowa liryczna.
3. Uczniowie wyszukują w parach cytaty z wiersza, które obrazują uczucie miłości.(brystol w kształcie serca - Miłość w słowach ludzi.)
Faza podsumowująca:
1. Głośne czytanie wiersza przez uczniów poprzedzone ćwiczeniami w parach.
2. Głośne odczytanie wybranej sentencji na temat miłości spośród wielu podanych.
3. Zapisanie treści zadania domowego: Napisz w kilku słowach, dlaczego wybrałaś taką sentencję na temat miłości.
ZAŁĄCZNIKI
• Wiele książek napisano o miłości, ale nic nie mówi o niej lepiej niż ludzkie serce.
Tomasz Korkosz
• Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, na patrzeniu w tym samym kierunki
Antoine de Saint-Exupery
• Miłość jest pragnieniem, by komuś dawać, a nie otrzymywać.
Bertold Brecht
• Miłość jest egoizmem we dwoje.
Germaine de Stael
• Miłość jest największą słodyczą i największą goryczą na ziemi.
Eurypides
• Miłość o nie staw, którym można zawsze znaleźć swoje odbicie. Miłość ma swoje przypływy i odpływy. Ma też rozbite okręty, zatopione miasta, ośmiornice i skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko.
Erich Maria Remarque
• Któż z nas nie kocha, nie głupiejąc przy tym?
George Byron
• Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować staranne jak ogród.
Henri Bordeaux
Rozmowa liryczna
K.I. Gałczyński
- Powiedz mi jak mnie kochasz.
- Powiem.
- Więc?
- Kocham Cię w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie -
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie.
W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku.
I na końcu ulicy. I na początku.
I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.
W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.
W morzu. W górach. W kaloszach. I boso.
Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą.
I wiosną, kiedy jaskółka przylata.
- A latem jak mnie kochasz?
- Jak treść lata.
- A jesienią, gdy chmurki i humorki?
- Nawet wtedy, gdy gubisz parasolki.
- A gdy zima posrebrzy ramy okien?
- Zimą kocham cię jak wesoły ogień.
Blisko przy twoim sercu. Koło niego.
A za oknami śnieg. Wrony na śniegu.
Zimą kocham cię jak wesoły ogień.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec.
MIŁOŚĆ W SŁOWACH
LUDZI
- A latem jak mnie kochasz?
- Jak treść lata.