Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Kosmiczna podróż
CEL OGÓLNY: - integrowanie grupy poprzez wspólne działanie i dążenie do realizacji
wspólnych celów;
zainteresowanie dzieci tematyką kosmiczną;
Cele szczegółowe: dziecko: - aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie;
- współpracuje z grupą;
- zna podstawowe pojęcia związane z kosmosem (kosmos,
niebo, kometa, gwiazdy, itp.);
- potrafi rozwiązać zagadki;
- zna zasady zdrowej rywalizacji;
Metody: słowna, zadaniowo-czynnościowa.
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: emblematy (żółte i czerwone), ślady kosmoludka (z foli
samoprzylepnej), list od kosmoludka ( w dwóch częściach), dwie
rakiety (ułożone np. z puzzli piankowych),minutnik, sok z cytryny,
kubeczki jednorazowe, gazety, zagadki, dwa duże arkusze papieru,
flamastry, duże lizaki z naklejką „ Zdobywca Kosmosu”, dyplomy,
płyta CD z muzyką „kosmiczną”.
Przebieg zajęć
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy według koloru emblematu( żółty lub czerwony). Te same emblematy będą służyły jako bilet wstępu do rakiety (żółtej i czerwonej).
1. Powitanie dzieci.
Dz. stoją w kole. Z sąsiadem po prawej stronie witają się łokciami, po lewej- kolanami. Witają się jeszcze raz – tym razem z sąsiadem po prawej- plecami, po lewej- czołami. Nie zapominają przy tym o szerokim uśmiechu.
2. List od Kosmoludka.
Każda grupa tropi po kolorowych śladach (w/g koloru emblematu) swoją niespodziankę-część listu od Kosmoludka.
List podzielony jest na dwie części , które dzieci muszą połączyć, aby go w całości odczytać. (załącznik 1)
3. Kosmiczny eliksir.
Przed wyruszeniem w Kosmos dzieci muszą wypić ,,kosmiczny eliksir”,
(sok z cytryny) który doda im siłę, mądrość i moc potrzebną do zdobycia Kosmosu- koniecznie z uśmiechem na twarzy.
Kosmiczna Podróż
Dzieci wskakują do swoich rakiet (wg koloru emblematów).
> Wskazówki:
• Aby dostać się na kolejne planety, dzieci muszą wykonać, określone
w liście Kosmoludka, czynności.
• Dźwięk kosmicznego czujnika (np. minutnika) oznacza, że dotarły właśnie na obcą planetę.
4. Planeta Taneczkowo.
Dzieci poruszają się (tańczą) w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wskakują szybko do swojej rakiety. Za każdym razem rakieta się kurczy (odczepiamy po 1 piance). Dziecko, które będzie „wystawało” poza rakietą – odpada z zabawy. Wygrywa ta rakieta, w której zmieści się więcej dzieci.
5. Planeta Myślicieli.
Dzieci w swoich grupach rozwiązują przygotowane w kopertach zagadki o kosmosie.
6. Planeta Ciemności.
Dzieci w rytm cichej muzyki poruszają się po sali z zamkniętymi oczami. W rękach trzymają gazety i lekko nimi szeleszcząc, określają swoje położenie, w celu uniknięcia potrąceń.
7. Planeta Ekspresikowo. Dzieci ustawiają się po przeciwnych stronach linii wyznaczonej na podłodze. Robią ze swoich gazet kule i na dźwięki muzyki przerzucają je na stronę przeciwnika.
Na przerwę w muzyce - liczą kule leżące na swoim terytorium. Wygrywa ta grupa, która będzie miała ich mniej.
8. Planeta Portrecikowo.
Dzieci z zamkniętymi oczami dorysowują kolejne elementy postaci Kosmoludka (jeden portret dla grupy).
9. Powrót na Ziemię.
Dzieci wskakują do swoich rakiet. Obracają się 4x wokół własnej osi i robią 3 kroki do przodu.
10. Przyznanie odznak Zdobywcy Kosmosu.
Na zakończenie każde dziecko otrzymuje dyplomik i odznakę Zdobywcy Kosmosu (duży lizak z naklejoną nalepką Zdobywca Kosmosu).
Załączniki:
List od Kosmoludka (załącznik 1)
Drogie Dzieci!!!
Czy chciałybyście zostać Zdobywcami Kosmosu?
Aby tego dokonać, musicie odnaleźć krążące, zupełnie niedaleko, tajemnicze planety.
Pomoże Wam w tym kosmiczny eliksir, który doda Wam mocy i mądrości w pokonywaniu trudności.
W kolejnych fragmentach listu odnajdziecie wskazówki, co musicie zrobić, aby odnaleźć 5 planet.
A więc - zapraszam Was do swojej rakiety i naaaaaaprzód!!!
Miłej zabawy!
A oto wskazówki- jak odnaleźć 5 Planet.
1. Planeta Taneczkowo.
Ta planeta jest już bardzo blisko Was. Wystarczy obrócić się 4razy wokół własnej osi i zrobić 3 kroki do przodu.
2. Planeta Myślicieli.
Żeby odnaleźć tą planetę- musicie poruszyć (pobudzić?) swoje myśli.
(Kapturek myśliciela)- kciukiem i palcem wskazującym delikatnie masujemy małżowinę uszną, począwszy od góry, po łuku aż do jej końca 3x,
(Leniwe ósemki) -kreślimy je ręką – od środka, w lewo do góry, przez środek w prawo do góry i do środka. 3x
3. Planeta Ciemności .
Planeta Ciemności jest bardzo nisko, dlatego musicie się pod nią przeczołgać (jedna grupa robi mostek, druga przeczołguje się pod nią). Zmiana ról.
4. Planeta Zręczności
Aby dostać się na tą planetę, musicie mieć sporo siły. Oprzyjcie się o swojego kolegę plecami i postarajcie się jak najdalej go przepchnąć. Zobaczymy kto będzie silniejszy.
5. Planeta Portrecikowo.
Aby znaleźć się na tej planecie, musicie dobrać się w pary i naśladować śmieszne
miny swojego kolegi . Zmiana ról.
Zagadki (załącznik 2)
Zawsze jest nad nami. To płacze czasem deszczem,
to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem?
(niebo)
Kiedy po niebie wędruje nocą dookoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz.
(księżyc)
Co to za złota świetlana kula, która swym ciepłem Ziemię otula?
(słońce)
Co ta za przestrzeń między Ziemią, Księżycem,
planetami oraz między gwiazdami?
(kosmos)
Jej długi warkocz złotem błyska, siostrą jest gwiazd i księżyca.
Rzadko odwiedza nasze niebo. Niesie wieści. Jakie?
To tajemnica.
(kometa)
W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami
Można je zobaczyć nocą i wieczorami.
(gwiazdy)
Z ziemi do gwiazd mknie pojazd srebrny,
szybszy niż wiatr i samochody?
(rakieta)
Co to za okrągła planeta, na której bez wody,
Tlenu i słońca nie byłoby życia.
(Ziemia)
zajęcia opracowały:
Renata Żukowska
Agnieszka Gromelska
nauczycielki świetlicy
Szkoły Podstawowej nr 25
z Oddziałami Integracyjnymi
im. H. Ch. Andersena
W Olsztynie