SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT BLOKU TEMATYCZNEGO: WIOSNA WOKÓŁ NAS
TEMAT ZAJĘĆ: KOLORY WIOSNY
CELE ZAJĘĆ:
- integracja grupy,
- doskonalenie sprawności umysłowych i manualnych,
- wzbogacanie przeżyć estetycznych,
- utrwalanie wiadomości o wiośnie,
- kształtowanie umiejętności rozróżniania kolorów,
-kształtowanie umiejętności reagowania na sygnał.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zespołowa.
METODY PRACY: słowna, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
POMOCE DYDAKTYCZNE: kolorowe motylki, zagadki przyrodnicze, puzzle, zestaw wyrazów, postać Pani Wiosny z koszykiem, farby plakatowe.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: godzina zegarowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczniów, wprowadzenie do tematu poprzez rozmowę ukierunkowaną na temat obecnej pory roku, jej kolorów, pogody panującej na zewnątrz, temperatury powietrza, zmian w przyrodzie oraz zjawisk naturalnych.
2. Zabawa nawiązująca do wiosennych barw „ Kolorowe motylki” - Dzieci siedzą w kole. Pani rozdaje im obrazki przedstawiające różne motylki (czerwone, żółte, zielone, niebieskie). Mówi także, żeby każdy z nich zapoznał się ze swoim motylkiem. Na hasło: „zamieniają się miejscami dzieci, które maja motylki koloru np. czerwonego”, wszystkie dzieci z danej grupy zamieniają się miejscami. Na hasło: „kolorowe motylki” – wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
3. Krzyżówka – rozwiązywana poprzez odgadywanie zagadek:
1.On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił,
i nad polami piosenkę zanucił (skowronek)
2.Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni.(liść)
3.Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian)
4.Miła niespodzianka już kwitnie ...(sasanka)
5.Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta?(gniazdo)
6.Jaką porę roku mamy,
gdy za morzem są bociany? (zima)
Odczytanie hasła – WIOSNA.
4. Zabawa przy muzyce „Chodzi wiosna” –
Chodzi wiosna, chodzi, chodzi po polanie,
Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie.
Pięknie się ukłoni, do tańca zaprosi,
Zatańczą wokoło, będzie im wesoło.
5. Wiosenne puzzle – praca w grupach.
6. Ćwiczenia językowe - Wybór ze zgromadzonych wyrazów tych które pasują do słowa „wiosna” i umieszczenie ich w koszyku wiosny na tablicy.
7. Zadanie plastyczne metodą „mokre w mokrym” – Tęcza (farby plakatowe).
8. Zakończenie zajęć.