X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13384
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W jesiennym pałacu

Scenariusz zajęcia
w grupie 3,4,5,6- latków

Temat kompleksowy: Na jesienny smutny czas.
Temat: W jesiennym pałacu.

Cele ogólne:
-rozwijanie logicznego myślenia, podejmowanie zabaw badawczych,
-uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków pogodowych,
-rozwijanie inwencji twórczej,

Cele szczegółowe:
-rozwiąże krzyżówkę słowno-obrazkową,
-czynnie uczestniczy w proponowanych zabawach, przestrzega ich reguł,
-twórczo podchodzi do problemów pojawiających się w zabawach,
-podejmuje działalność plastyczną, porządkuje miejsce pracy
-uważnie słucha rozmówcy, wypowiada się na temat,
-zna charakterystyczne cechy jesieni,

Podstawa programowa: 1(1,3), 2(5), 3(1), 4(1,2), 8(1), 11(1,2), 12(3), 13(1,4), 14(4,5,6,7)
Metody:
-poszukująca
-praktycznego działania
-pedagogiki zabawy

Formy:
Zespołowa, grupowa, indywidualna

Pomoce, środki:
Wizytówki dla każdego dziecka, nagrania Cd z muzyką instrumentalną, krzyżówka słowno-obrazkowa, list od Jesieni, dekoracja przypominająca pałac, gazety, woreczki, butelki z wodą, patyczki, ubrania, kolorowe liście, chusta animacyjna, sylwety do wyklejenia: szalik, parasol, kalosze, szklanka, klej, napisy, lizaki z napisami TAK, NIE, instrukcje obrazkowe do pracy plastycznej.

Przebieg zajęcia

Przed zajęciem dzieci otrzymują wizytówki z imieniem i emblematem, wizytówki umożliwią podział na grupy.
1. Powitanie, rozwiązanie zagadki.

Pytania do krzyżówki:
1. Zwierzę z igłami na plecach.
2. Spadają jesienią z drzew.
3. Wybierała się za morze.
4. Obecny miesiąc.
5. Woda z chmur.
6. Następuje po nocy.
Rozwiązanie: JESIEŃ

2. Zabawa ,,Listek”.
Nauczyciel podaje listek mówiąc: ,,Listek przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do mych rąk”
3. Tajemnicza przesyłka.
Nauczyciel informuje dzieci o tajemniczym liście, który przyszedł do przedszkola. Dzieci wspólnie z nauczycielem odczytują list.
Treść listu

Drogie dzieci !!!

Kim ja jestem szybko zgadniecie, gdy przez okno wyjrzeć zechcecie. Jestem jedną z czterech pór roku. Następuję po lecie. Czy już wiecie? Zapraszam was do zabawy i do odwiedzenia mojego pałacu. Niestety nie mogę się z wami pobawić, ponieważ mam dużo pracy. Muszę pozamiatać liście, ukołysać niedźwiedzia do snu, nakarmić głodne ptaszki, zrobić konfitury.
W pałacu czekają na Was zadania.

Pozdrawiam Was Pani Jesień

4.Pierwsza komnata,, Komnata wiatru i deszczu”
Wprowadzenie dzieci do pałacu- wg instrukcji słownej nauczyciela.
Do pałacu mogą wejść dzieci , które mają na sobie coś żółtego(nawiązanie do żółtego dnia w przedszkolu).
Dzieci idą na paluszkach, na piętach, jak niedźwiedzie itp.
Dzieci siadają przed pałacem w dwóch grupach – wg kolorów wizytówek (białe i niebieskie).
a) Zadaniem grupy pierwszej jest zaprezentować jesienny koncert wiatru, dzieci do dyspozycji mają plastikowe butelki, gazety, woreczki foliowe, paski bibuły
b) Zadaniem grupy drugiej jest przedstawienie jesiennego koncertu deszczu, dzieci do dyspozycji mają butelki wypełnione wodą, woreczki foliowe, patyczki, gazety
c) Prezentacja grup wg słownych instrukcji nauczyciela-wiatr słaby, silny, wichura, deszcz słaby, ulewa, mżawka .

5. Druga komnata ,,Garderoba”
Wprowadzenie do zadania – nauczyciel na środku dywanu stawia wielkie pudło z ubraniami (ubrania w pudle są na cztery pory roku)
a) Burza mózgów, propozycje rozwiązania zastałej sytuacji.
b) Segregowanie odzieży na wiosenną, letnią, jesienną, zimową-praca w czterech grupach
podział na grupy następuje według kolorów umieszczonych na wizytówkach.
d) Prezentacja grup, uzasadnienie swojego wyboru.

6. Trzecia komnata ,,Pracownia plastyczna”
Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce.
Nauczyciel rozrzuca na chustę kolorowe liści(na liściach znajdują się emblematy i napisy: jeż, parasol, liść, grzyb) dzieci podnoszą po jednym listku, następnie siadają w czterech grupach
a) Zadaniem pierwszej grupy jest ozdobić szal dla Pani Jesieni
Według instrukcji obrazkowej (załącznik)
b) Zadaniem drugiej grupy jest ozdobienie parasola, wg instrukcji
c) Zadaniem trzeciej grupy jest ozdobienie kaloszy, wg instrukcji
d) Zadaniem czwartej grupy jest wykonanie rozgrzewającej herbatki, wg instrukcji.

7. Quiz – dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzają je lub im zaprzeczają podnosząc plakietki z napisami TAK, NIE
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr.
• Jesienią jest tak ciepło, że można chodzić w krótkich spodenkach.
• Jesienią przydają się parasole
• Jesienią liście drzew zmieniają kolor.
• Liście na drzewach mogą być niebieskie.
• Drzewa zrzucają jesienią liście, bo przygotowują się do zimowego odpoczynku.
• Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
• Sójka wybierała się za morze, ale się nie wybrała.
• Lisy zbierają szyszki
• Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
• Dziki jedzą ser
• Wszystkie grzyby można jeść
• Słowo sowa ma dwie sylaby.
• Słowo zając kończy się na „b”
• „kasz (trzy klaśnięcia) ta (trzy klaśnięcia) no (trzy klaśnięcia)wiec” (trzy klaśnięcia) znaczy kasztanowiec.
• Słowo lis zaczyna się na „r”
• K – l – o – n oznacza klon.
• Jesienne miesiące to: październik, listopad, grudzień.
9. Wręczenie dyplomów ,,Przyjaciel jesieni”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.