Scenariusz zajęć umuzykalniających przeprowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich
Temat zajęć: „ Zimowe granie i śpiewanie”
Data: 27.01.2011r.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozwija poczucie rytmu
• kształci wrażliwość słuchową
• rozwija twórczą ekspresję ( ruchową, muzyczną)
• zna i odtwarza proste układy taneczne
• integruje się z rówieśnikami
• kształci orientację w schemacie ciała
• kształci koordynację wzrokowo- ruchową
• kształci spostrzegawczość
Metody:
• pedagogiki zabawy Klanza
• słowna
• zadań stawianych do wykonania
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• balony, pisaki, markery, instrumenty perkusyjne, płyty CD z nagraniami muzycznymi, butelki plastikowe, śnieżynka
Przebieg zajęć:
1. Zabawa muzyczno- ruchowa na powitanie „ Chodźcie do koła piosenka was woła”
2. Taniec integracyjny do piosenki „ Pada śnieg”
3. Dopełnianie zdania – dzieci siedzą w kręgu, podają sobie „śnieżynkę” i kolejno kończą zdanie: „Gdy mówię zima, to myślę o ... .”
4. Zabawa ilustracyjna „ Śniegowa zabawa”
5. Zabawa rytmiczno- naśladowcza z butelkami „ La Raspa”
6.Zabawa muzyczna ”Gwiazdki śniegowe” – każde dziecko otrzymuje gwiazdkę (żółta, złota, biała, niebieska), te same nauczyciel układa również na podłodze, każdej przyporządkowany jest instrument muzyczny, prowadzący chodzi po gwiazdkach, a uczestnicy grają tylko wtedy, kiedy nadepnie na ich gwiazdkę.
7. Zimowa orkiestra - partytura na gazety „ Polka Trisch- Trasch” J.Straussa
8. Masaż relaksacyjny z recytacją wiersza Z.Makowskiej „ Świeci gwiazdka”
„ Świeci gwiazdka ( rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
Gwiazdek sto ( stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci ( dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy)
Hop, hop, hop.
Tu choinka ( palcami rysują choinkę od góry do dołu)
A tu uśmiechnięta minka( zataczanie półkola od jednego boku do drugiego)
W białym śniegu ( dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki ( energiczne głaskanie pleców )
A w Tych sankach
Dwa bałwanki ( rysowanie kółek)
9. Taniec integracyjny z balonami „ Krasnoludki”
10. Ewaluacja zajęć:
Każde dziecko dostaje balon i przy użyciu materiałów (markery, kolorowe pisaki) tworzy balonową buzię
- jeśli uważa, że zajęcia były atrakcyjne
- jeśli uważa, że zajęcia nie były atrakcyjne
Opracowała:
Agnieszka Pisulska
Część zabaw wykorzystanych w scenariuszu pochodzi z warsztatów metodycznych Polskiego Stowarzyszenia i Animatorów KLANZA