SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 5-, 6-latki.
Temat zajęcia: „Chcemy być zdrowi” – wyrabianie u dzieci nawyków prozdrowotnych.
Cel ogólny:
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat treści utworu,
- dziecko zna zasady dbałości o zdrowie (rozumie potrzebę ruchu, zdrowego odżywiania się, dbałości o higienę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu),
- dziecko potrafi rozpoznać przybory toaletowe za pomocą dotyku,
- dziecko potrafi rozpoznać, co przedstawia obrazek, na podstawie odsłoniętego fragmentu,
- dziecko potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniami nauczyciela,
- dziecko potrafi współpracować z innymi dziećmi z grupy – wybierają z zestawu obrazków te produkty spożywcze, które są zdrowe,
- dziecko wie, jakie zachowania służą zdrowiu, a jakie mu szkodzą.
Metody:
oparte na słowie, działaniu i bezpośrednim spostrzeganiu.
Formy:
- praca indywidualna,
- praca z całą grupą,
- praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
wiersz B. Lewandowskiej „Nasze zdrowie”, płyta CD „Aerobik – muzyka i ćwiczenia dla dzieci” cz. II (Wydawnictwo AKORD), pudełko, przybory toaletowe: mydło, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, gąbka, grzebień, obrazki przedstawiające: dziewczynkę grającą w tenisa, dziewczynkę skaczącą na skakance, chłopca grającego w piłkę nożną, chłopca jadącego na nartach, wycięte z kartonu kosze na zakupy oraz regały sklepowe z obrazkami produktów spożywczych: bułka z ziarnami, chleb razowy, gruszka, pomarańcza, truskawki, jabłko, papryka, pomidor, ziemniaki, marchewka, kefir, jogurt, ser biały, sok marchewkowy, sok pomarańczowy, woda mineralna, chipsy, wafelek, czekolada, chrupki, cukierki, baton, lizak, cola, pepsi (dla każdej grupy inny zestaw obrazków), karta pracy „Co służy zdrowiu, co mu szkodzi” (opracowana przez nauczyciela), wycięte z kartonu uśmiechnięte buźki (po 5 dla każdego dziecka).
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej „Nasze zdrowie”.
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
2. Wypowiedzi dzieci na temat treści utworu:
- O czym musimy pamiętać jeśli chcemy być zdrowi?
- Do kogo musimy się udać po pomoc w razie choroby?
3. Zabawa „Zaczarowane pudełko”.
W pudełku ukryto różne przybory toaletowe (mydło, ręcznik, pastę do zębów, szczoteczkę do zębów, gąbkę, grzebień). Dzieci kolejno podchodzą do pudełka, wkładają w otwór ręce i nie wyciągając przedmiotu, który trzymają w dłoni, muszą podać jego nazwę.
4. Zagadki obrazkowe „ Ruch to zdrowie”.
Na tablicy umieszczone są zakryte obrazki przedstawiające dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu (dziewczynkę grającą w tenisa, dziewczynkę skaczącą na skakance, chłopca grającego w piłkę nożną, chłopca jadącego na nartach). Nauczyciel odsłania kolejne fragmenty obrazka, a dzieci próbują odgadnąć, co one przedstawiają.
5. Zabawa ruchowa „Aerobik dla najmłodszych”.
Dzieci stoją w rozsypce, twarzą do nauczyciela, w rytm muzyki wykonują zaproponowane przez niego ćwiczenia.
Na hasło:
„ręce góra” – dzieci unoszą ręce do góry i wykonują skręty dłoni w nadgarstkach,
„ręce dół” – dzieci opuszczają ręce w dół i wykonują skręty dłoni w nadgarstkach,
„marsz” – dzieci maszerują rytmicznie w miejscu,
„biodra” – dzieci kołyszą biodrami, na których spoczywają ręce,
„krok do przodu” – dzieci wykonują krok do przodu,
„krok do tyłu” – dzieci wykonują krok do tyłu,
„klaśnij” – dzieci wykonują jedno klaśnięcie,
„podskok” – dzieci wykonują jeden podskok.
6. Zabawa „Wiemy, co jeść, żeby być zdrowym” (praca w grupach).
Każda grupa dostaje wycięte z kartonu regały sklepowe, na których są przyklejone obrazki przedstawiające różne produkty spożywcze oraz kosz na zakupy. Zadanie dzieci polega na umieszczeniu w koszu tylko tych produktów, które służą zdrowiu.
7. Podsumowanie zajęć – uzupełnienie karty pracy „Co służy zdrowiu, co mu szkodzi”.
Zadanie dzieci polega na klasyfikacji zachowań na takie, które służą zdrowiu / szkodzą mu. Dzieci przyklejają uśmiechnięte buźki przy obrazkach prezentujących zachowania prozdrowotne.