X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13372
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwiedzamy Kraków - przybliżenie wiadomości na temat grodu Kraka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 5-, 6-latki.

Temat zajęcia: „ Zwiedzamy Kraków ” – przybliżenie wiadomości na temat grodu Kraka.

Cel ogólny:
- budzenie zainteresowania ciekawymi zakątkami
Polski i legendami z nimi związanymi.

Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wskazać położenie Krakowa na mapie Polski,
- dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat treści legendy,
- dziecko potrafi rozpoznać i nazwać najważniejsze zabytki Krakowa,
- dziecko potrafi współpracować z innymi dziećmi z grupy (odszukują pięć szczegółów różniących obrazki smoków),
- dziecko potrafi znaleźć „drogę smoka do Wawelu”,
- dziecko potrafi zareagować ruchem na określone sygnały muzyczne,
- dziecko potrafi prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące zajęć.

Metody:
oparte na słowie, działaniu i bezpośrednim spostrzeganiu.

Formy:
- praca indywidualna,
- praca z cała grupą,
- praca grupowa.

Środki dydaktyczne:
„Legenda o Wawelskim Smoku” według przekazu Marcina Bielskiego, ilustracje do legendy, mapa Polski, zdjęcia przedstawiające: Barbakan, Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Smoka Wawelskiego, obrazki smoków różniące się kilkoma szczegółami, labirynt „droga smoka na Wawel” , „pamiątki z Krakowa” – obrazki ze Smokiem Wawelskim (dla każdego dziecka), kolorowe kartony, magnetofon, płyta CD z nagraniem utworu do „tańca smoków”.


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zagadka obrazkowa „Smok Wawelski”.
Na tablicy znajduje się zasłonięty obrazek. Nauczyciel odkrywa kolejne jego fragmenty, a dzieci próbują odgadnąć co on przedstawia.

• Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, z jakim polskim miastem wiąże się ta postać.

2. Umiejscowienie położenia Krakowa na mapie Polski.

3. Słuchanie legendy o Smoku Wawelskim (wg. przekazu Marcina Bielskiego).
Dawno, dawno temu w grodzie Kraka zapanował wielki strach. Pod zamkiem zamieszkał bowiem olbrzymi i okrutny smok. Każdego dnia okoliczni mieszkańcy musieli przynieść mu kilka krów, byków, owiec a ostatecznie drobiu.
Najodważniejsi śmiałkowie próbowali rozprawić się z żarłocznym potworem, ale w pojedynku ze smokiem nie mieli szans. Ani mądry król, ani jego najmądrzejsi doradcy nie potrafili znaleźć wyjścia z tej sytuacji.
W tym czasie w okolicach Wawelu żył młody szewczyk imieniem Skuba. A że był dobrym chłopcem, to postanowił znaleźć sposób na zniszczenie smoka. Pewnego dnia stanął przed królem i rzekł:
- Pozwól królu, że pokonam smoka.
- Ty? - zdziwił się Krak, bowiem żal mu się zrobiło dzielnego chłopca. Nie mając innego wyjścia zgodził się na jego prośbę.
Skuba nie marnował czasu. Od razu zabrał się do roboty. Wypchał skòry baranie siarką i smołą, a następnie zaszył je i podrzucił pod smoczą jamą. Żarłoczny smok, gdy tylko zobaczył zwierzęta, natychmiast je połknął i poczuł silne pragnienie. Szybko pobiegł do pobliskiej rzeki Wisły i zaczął zachłannie pić wodę w nadziei, że ugasi wewnętrzny pożar. Pił i pił, a jego brzuch był coraz większy i większy.... Aż wreszcie pękł.
W ten to sposób w państwie Kraka znowu zapanowała radość. A dzielny szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców krainy Kraka.

4. Rozmowa na temat treści legendy:
- Kogo bali się mieszkańcy Krakowa?
- Komu udało się pokonać smoka?
- W jaki sposób szewczyk Skuba rozprawił się ze smokiem?

5. Zabawa „Zwiedzamy Kraków”.
W różnych miejscach sali poprzyklejane są kolorowe kartony. Pod każdym z nich ukryte jest zdjęcie przedstawiające miejsce, które warto zwiedzić w Krakowie ( Wawel, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki). Dzieci ustawione w jednym rzędzie „jadą pociągiem na wycieczkę”. Gdy zbliżają się do jednego z zaznaczonych miejsc w sali, zatrzymują się a nauczyciel - „przewodnik wycieczki”, przekazuje im kilka informacji na temat oglądanych zabytków.

6. Ćwiczenie spostrzegawczości „Czym różnią się obrazki smoków ?”(praca w grupach).
Każda z grup otrzymuje po dwa obrazki smoków różniące się 5 szczegółami. Zadanie dzieci polega na odszukaniu tych różnic i zaznaczeniu ich za pomocą specjalnych znaczków.

7. Zabawa ruchowa „Smoki”.
Dzieci dobierają się „trójkami”, stojąc w kole tworzą „trójgłowego smoka”. Przy dźwiękach muzyki „smoki” tańczą w dowolny sposób. Na przerwę w grze, zatrzymują się i każde dziecko (każda „smocza głowa”) robi najśmieszniejsze miny.

8. Zabawa „Smok chce wrócić pod Wawel”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy – labirynty. Zadanie dzieci polega na znalezieniu drogi smoka do Wawelu i zaznaczeniu jej na karcie pracy za pomocą mazaka.

9. Podsumowanie zajęć – test „Co wiemy o Krakowie?”
Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:
- Czym był Kraków dla Polski?
- Gdzie mieszkali królowie?
- Jakie zabytki znajdują się w Krakowie?
- Jaka rzeka płynie przez Kraków?
- Jak nazywa się legendarny smok mieszkający u podnóża Wawelu?
Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom „pamiątki z wycieczki do Krakowa” (obrazki ze Smokiem Wawelskim).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.