Scenariusz zajęć dla grupy XII przeprowadzony
przez Katarzynę Drabik w dniu 21.03.2011r.
Temat : „Wiem co na wsi gdacze, kwacze i rży” - poznanie wybranych zwierząt z wiejskiej zagrody.
Cele ogólne: -Zapoznanie dzieci z wybranymi zwierzętami żyjącymi na wsi
-Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wymienić zwierzęta żyjące w gospodarstwie i krótko scharakteryzować niektóre z nich
- potrafi naśladować wydawanie odgłosów
- potrafi naśladować gestem sposób poruszania się zwierząt,
- potrafi podzielić nazwy zwierząt na sylaby,
- potrafi rozpoznać pierwszą głoskę w wyrazie,
- potrafi liczyć w zakresie 7,
- składa obrazek z kilku części,
- umie wyszukać i otoczyć pętlami zwierzęta na obrazku,
- potrafi odróżnić zwierzęta czworonożne od ptactwa,
- potrafi porównać używając słów „więcej-mniej”
- potrafi wystukać rytm akompaniamentu
-czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody pracy: słowna: rozmowa, opis
oglądowa: pokaz
czynna: ćwiczenia praktyczne, puzzle
Formy pracy: indywidualna jednolita i grupowa
Środki dydaktyczne:
ilustracja gospodarstwa wiejskiego, napis „gospogarstwo”, płyta CD z piosenką
„Trzy kurki”, książeczka odgłosami zwierząt, teatrzyk, kukiełki, magnetofon, koperty z obrazkiem konia porozcinanymi na kilka części, jajka zagadki z kurczątkiem w środku, grające jajka z ryżem w środku, emblematy koni i krów, karteczki: słoneczka i chmurki, obrazek: kosz i walizka do ewaluacji zajęcia.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie „Pokazywana rymowanka”- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
Poruszam rękami
Poruszam paluszkiem
Poruszam stopami
I poruszam brzuszkiem
Już się naruszałem
I odpocząć muszę
Siedzę na dywanie
Nigdzie się nie ruszę.
2. Teatrzyk kukiełkowy pt.: „Co na wsi gdacze, kwacze i rży” wprowadzający w temat zajęć.
Nauczycielka zaprasza dzieci do teatru na przedstawienie muzyczne o zwierzętach hodowanych na wsi. Przypomina zasady zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.
3. Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku i ilustracji.
- Jakie zwierzęta wystąpiły w teatrzyku?
- Gdzie możemy spotkać te zwierzęta?
- Jak nazywamy osobę, która zajmuje się hodowlą zwierząt?
4. Zagadka - puzzle
Dzieci otrzymują kopertę z obrazkiem zwierzęcia porozcinanym na kilka części.(koń)
- Żeby dowiedzieć się, jakie zwierzę jest na obrazku, musicie złożyć je w całość.
- Jak wygląda koń?
- Jak nazywa się mieszkanie konia?
- Posłuchajcie jaki głos wydaje koń (słuchanie odgłosów konia).
- Pokażcie jak naśladujecie rżenie i sposób poruszania się konia?
- Podzielcie wyraz „koń” na sylaby.
- Jaką głoską rozpoczyna się wyraz „koń”?
5. Zabawa ruchowa „Krowy i świnie”
Dzieci otrzymują emblemat krowy lub świni. Kiedy gra muzyka konie i świnie podskakują w rytm akompaniamentu. Gdy nastąpi przerwa zwierzęta tego samego rodzaju łączą się ze sobą tworząc stado, a następnie rozmawiają ze sobą w sposób odpowiedni dla danego zwierzęcia.
6. „Jajko niespodzianka”- zagadka ilustrowana
Wszystkie dzieci otrzymują jajko niespodziankę, które muszą otworzyć. W środku jajka znajduje się kurczątko.
- Jakie zwierzę ukryło się w środku jajka?
- Kurczątko to dziecko jakiego zwierzęcia?
- Jak wygląda kura?
- Jak nazywa się mieszkanie kury?
- Posłuchajcie jak gdacze kura (nauczyciel puszcza odgłosy kury)
- Spróbujcie teraz wy zagdakać jak kura.
- Podzielcie wyraz kura na sylaby.
- Jaką głoskę słychać na początku wyrazu „kura”?
7. Zabawa muzyczna „Grające jajo”
Dzieci otrzymują jajka z ryżem w środku. Zadaniem dzieci jest wystukiwać rytm do piosenki „Trzy kurki”.
8. „Na wiejskim podwórku”- praca przy stolikach.
Dzieci wyszukują na obrazku zwierząt występujących w gospodarstwie otaczając każde z nich pętlą (czerwoną – wszystkie zwierzęta czworonożne, a niebieską – ptactwo), liczą zwierzęta czworonożne i ptactwo, a następnie porównują, których jest więcej, a których mniej i ile jest wszystkich.
9. „Czyje piórko nie opadnie?” - zabawa oddechowa
Każde dziecko otrzymuje piórko, które zgubiła kurka. Zadaniem dzieci jest nie ruszając się z miejsca dmuchać w piórko, aby jak najdłużej było w górze. Jeśli zaś piórko opadnie to należy je podnieść nie odrywając stóp od podłogi.
10. Ewaluacja zajęcia
Dzieci, którym podobały się zajęcia i chciałyby w przyszłości pojechać zwiedzić gospodarstwo wiejskie wrzucają słoneczko do walizki.
Dzieci, którym nie podobały się zajęcia, wrzucają chmurkę do kosza.