X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13363
Przesłano:

Duet sióstr Borejko - ćwiczenia ortograficzne na podst. fragmentu książki M. Musierowicz "Kwiat kalafiora"

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V
(kształcenie językowe):

Temat: Duet sióstr Borejko- ćwiczenia ortograficzne na podst. fragmentu książki M. Musierowicz „Kwiat kalafiora” .

Prowadząca: Małgorzata Giembicka

Czas: 45 min

1. Cele operacyjne zajęć:
-po zakończeniu lekcji uczeń:
• utrwala pisownię wybranych wyrazów z ó, u, ż, rz, h, ch
• układa krzyżówkę z wyrazami o trudnej pisowni;
• układa zdania z wyrazami o trudnej pisowni;
• zaznacza w udostępnionym tekście wyrazy o sprawiającej trudność pisowni;

2. Forma zajęć:
• zbiorowa jednolita;
• indywidualna zróżnicowana;

3. Metody:
• oparte na słowie (instruktaż słowny, czytanie udostępnionego przez nauczyciela tekstu);
• zajęcia praktyczne (układanie i zapisywanie zdań, układanie krzyżówek, uzupełnianie tabelek);

4. Środki dydaktyczne:
• ksero fragmentu książki M. Musierowicz „Kwiat kalafiora”;
• ksera tabelek z kolumnami, oznaczonymi literami ó, u, rz, ż, ch, h;
• gra Scrabble;


Tok zajęć:

1. Część wstępna:
• powitanie uczniów;
• rozdanie kser z fragmentem książki M. Musierowicz „Kwiat kalafiora” (zał. 1) i głośne odczytanie tekstu przez wybranego ucznia;

2. Część właściwa:
• rozdanie uczniom tabelek (zał. 2);
• polecenie uczniom wypisania z tekstu wyrazów, odpowiadających poszczególnym kolumnom tabelki;
• układanie zdań z jednym wyrazem, wybranym z każdej kolumny tabelki (czyli razem sześciu zdań);
• wspólne ułożenie krzyżówki z wyrazami z tabelki przy wykorzystaniu planszy oraz kartoników z literami z gry Scrabble;

3. Część końcowa:
• podsumowanie zajęć;
• zapisanie przez uczniów zadania domowego (zał. 3);
• pożegnanie;


ZAŁĄCZNIKI:

Zał. nr 1

„Gabrysia umościła sobie na tapczanie wygodne gniazdko z koca, poduszek i dużej, wełnianej chustki. Leżąc błogo, na przemian to czytała, to popatrywała na siostrę, która wciąż stała przed lustrem, umieszczonym w drzwiach szafy i wierciła się, jakby karaluch łaził jej wokół talii. Przeginała się tak i owak, robiła obroty i skłony, stroiła miny i trzepotała rzęsami. Gabriela uśmiechnęła się pobłażliwie. Gapienie się w lustro- czynność ściśle użytkowa, którą rozsądny człowiek ogranicza do kilku najkonieczniejszych chwil, zbzikowana idę zdawało się najwyraźniej fascynować. Gdybyż choć była piękna! Ale nie. Gabrysia bardzo lubiła chudą, płaską i okrągłą jak talerzyk twarz siostry z jej zadartym nosem i rudymi brwiami. Lecz nie mogła przyznać, że jest to twarz urodziwa, choć nakrapiany podlotek czynił wszystko, by efekt ten osiągnąć. Teraz, na przykład, zasmarowywał piegi fluidem, a skórę wokół oczu pokrywał hojnie zielonym, migocącym mazidłem.”


Zał. nr 2

u *** ó *** ż *** rz *** h *** ch


Zał. nr 3

Wykorzystując grę Scrabble, ułóż własną wersję krzyżówki, wykorzystując wynotowane podczas dzisiejszej lekcji wyrazy; wykorzystaj przynajmniej sześć wyrazów z tabelki; projekt krzyżówki zapisz na kartce w kratkę;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.