SCENARIUSZ
ZAJĘCIA Z ZAKRESU WSPOMAGANIA ROZWOJU MOWY
DLA DZIECI 4-5 LETNICH
Prowadząca: Halina Ścieglur
TEMAT : „Bezpieczne zabawy w sali”- wypowiadanie się na temat bezpieczeństwo własnego i innych podczas
zajęcia z wykorzystaniem ilustracji z serii „Bezpieczny przedszkolak” i posiadanej wiedzy
Cele ogólne:
1. Formułowanie wypowiedzi na podstawie obrazu o tematyce znanej i bliskiej dzieciom
2. Poszerzanie zasobu leksykalnego dzieci
3. Poznawanie i przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka
4. Ćwiczenia polisensoryczne ( wzrok +słuch + dotyk )
Cele operacyjne:
- opisuje słownie wydarzenia na obrazku w czasie teraźniejszym i potrafi przewidzieć, co może nastąpić
- uczestniczy w zabawach ćwiczących artykulację głosek trudnych
- korzysta z zabawek i sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem
- ma rozeznanie czym można się bawić bezpiecznie i uzasadnia swój wybór
- ocenia bezpieczeństwo zabaw i oznacza je umownie/kolorem lub symbolem graficznym;
- przestrzega w zabawach ruchowych umów dotyczących bezpieczeństwa własnego i innych
- ma wiedzę na temat postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa: szukać pomocy u dorosłych
Metody:
- słowno-oglądowa;
- zadań stawianych do wykonania;
- twórcze /słowna- drama, ruchowa przy muzyce/
Formy:
- z całą grupą;
Środki dyd: ilustracja z serii„Bezpieczne zabawy na sali”, znaki zakazu np. biegania z nożyczkami ( przekreślona sylwetka
biegnącego z nożyczkami chłopca w drogowym znaku zakazu ruchu) i inne których bezpieczeństwo oceniamy
czerwone i zielone latarenki symbolizujące zakaz zabawy lub bezpieczną zabawę; ilustracje bezpiecznych i
niebezpiecznych dla dzieci przedmiotów do zabawy ( klocki, samochodzik, lalka, miś; pinezki, nożyczki, nóż,
zapałki), płyta CD wyd. MAC
Przebieg zajęć:
I
1. Piosenka integracyjna w kręgu „Dzień dobry” /CD nr 11, wyd. MAC Kielce/
II
2. Zagadka
„Mogą ukłuć lub skaleczyć, machać nimi niebezpiecznie,
ale kiedy chcesz wycinać, musisz użyć ich koniecznie”/ nożyczki/
3. Wypowiedzi na temat obrazka „Zajączek uczy się wycinać”
- wyeksponowanie niewłaściwego zachowania bohatera;
- przewidywanie następstwa zdarzeń.
4. Pokaz i omówienie prawidłowego sposobu posługiwania się nożyczkami
5. Omówienie znaku „Zakaz biegania z nożyczkami” i umieszczenie go na tablicy znaków zakazu w „Umowie grupowej”
6. Utrwalanie znajomości znaków zakazu na planszy znaków zakazu wyeksponowanych na planszy:
zakaz kołysania się na krzesełku, zakaz biegania wśród dzieci bawiących się klockami na dywanie, zakaz biegania z rozwiązanymi sznurowadłami, zakaz rzucania klockami, zakaz dotykania gniazdek elektrycznych
7. Klasyfikacja przedmiotów na 2 zbiory: 1) przedmioty bezpieczne i 2) zabawy niebezpieczne w dziecięcej zabawie.
(Na tablicy magnetycznej są obrazki przedstawiające przedmioty niebezpieczne i bezpieczne w zabawach)
ustalenia dotyczące bezpieczeństwa zabawy kolejnymi przedmiotami na obrazkach i uzasadnianie swych wyborów
oznakowanie obrazków kolorami /latarenki/:
- zabawa bezpieczna - (globalne czytane słowo) TAK - doczepiamy kolor zielony latarenki przy obrazkach (1.zbiór-klocki, samochodzik, lalka, miś);
- rytmiczne powtarzanie wg wzoru prowadzącej „wierszyka aprobaty” : „Oj tak, tak, oj tak, tak, tu zielony będzie znak” po ocenie stopnia bezpieczeństwa tych przedmiotów w zabawie;
- niebezpieczna zabawa- ( słowo NIE)-doczepiamy kolor czerwony latarenki przy obrazku ( zbiór 2.-pinezki, nożyczki, nóż, zapałki);
- rytmiczne powtarzanie wg wzoru prowadzącej wierszyka dezaprobaty: „Nie, nie, nie, nie, nie nie, tak nie można ,tak jest źle !”- po ocenie stopnia zagrożenia każdego z wymienionych przedmiotów
8. Improwizacja ruchowa „Słuchaj muzyki i tańcz ” /2 min./ przy muzyce Bethovena, /CD nr 5, j.w/ z zastosowaniem sygnałów wzrokowych (lizaki czerwony i zielony) lub słuchowych (przerwa w muzyce)
9. Siad przy tablicy- drama słowna wg Domana :
Zajączek bawi się swoimi okularami leczniczymi...... .Nie wolno! Dlaczego?
Zajączek bierze do buzi znaleziony guzik..................Nie wolno !Dlaczego?
Mama obcina dzieciom paznokcie...........................Tak trzeba. Dlaczego?
10. Ćwiczenia artykulacyjne połączone z masażem pleców w parach „Masażyki”:
- przypomnienie zasad bezpiecznego wykonywania masażyków i starannego wymawiania zgłosek przez wszystkie dzieci
- Siadamy do masażyków w parach, w rozsypce, twarze zwrócone w kierunku prowadzącej (pierwsze dziecko masowane –w siadzie skrzyżnym zwrócone plecami do kolegi, drugie w siadzie rozkrocznym lub klęcznym za plecami)
- wykonywanie opisanych ruchów oburącz na plecach dziecka ze swojej pary, zwróconego plecami /po skończeniu tekstu -zmiana dziecka masowanego w parze/
-masażyki jak deszczyki- 6x kap- lekkie pukanie rozstawionymi palcami obu rąk po całych plecach
- masażyki jak wężyki- sss- zygzaki- w kierunku od góry do dołu- palcami wskazującymi obu rąk
- masażyki jak słoniki- klap-6x- całymi dłońmi obu rąk przemiennie od dołu do góry pleców
- masażyki jak koniki- rytmiczne kląskanie i jednoczesne pukanie zgiętymi palcami wskazującymi– góra-dół
- masażyki jak szczoteczki- szur (4x)-drapanie
- masażyki jak piłeczki- bęc-6x - piąstkami
- masażyki jak wiaterek szszsz-4x / rytmiczne głaskanie pleców : w prawo i lewo /
- jak cukierek mniam, mniam4x/ głaskanie swego brzucha/
11. Rytmiczny marsz przy melodii piosenki „W naszym przedszkolu” /CD nr 7, j.w/
III Część końcowa
12. Ewaluacja:
Potwierdzenie umiejętności rozpoznawania przedmiotów, z których mogą samodzielnie korzystać i niebezpiecznych (różne zabawki, kredki , książki, lekarstwa, środki piorące, gorące żelazko itp.).
Prowadząca wymienia 2-3 nazwy przedmiotów znanych dzieciom, one zaś ruchem rąk wzniesionych w górę akceptują lub położeniem na kolanach negują ich przydatność w zabawie.
13. Podziękowanie