SCENARIUSZ ZAJĘĆ:
BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI- ZABAWY MATEMATYCZNE UTRWALAJĄCE PRZELICZANIE
1. Grupa wiekowa: 5- latki
2. Treści programowe: Aktywność poznawcza: Nasza edukacja matematyczna; Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia
3. Cele:
- dziecko utrwala liczebniki główne przeliczając kropki na skrzydłach biedronki w zakresie 10
- dziecko odpowiednio reaguje na liczbę uderzeń w bębenek
- dziecko przelicza liczbę oczek na kostce
- dziecko odwzorowuje liczbę oczek na kostce za pomocą kropek
- dziecko utrwala podstawowe kolory
- dziecko kształci percepcję wzrokową składając obrazek z części
- dziecko utrwala wygląd biedronki, potrafi opowiedzieć jak ona wygląda
- dziecko rozróżnia stronę prawą i lewą
4. Metody:
- słowne: wiersz, objaśnienia
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- czynnościowe: ćwiczenia utrwalające, zadania stawiane dzieciom do wykonania
5. Formy organizacyjne:
- indywidualna
- zbiorowa
6. Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca biedronki z różną ilością kropek, kartoniki z narysowaną biedronką, bębenek, duża kostka do gry, duża sylweta biedronki (bez kropek), kropki dla biedronki, płyta CD z dźwiękami deszczu, sylwety parasoli (czerwony, żółty, zielony, niebieski), parasole (czerwony, żółty, zielony, niebieski), puzzle (biedronka) dla każdego dziecka, kredki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie w temat zajęcia- słuchanie wiersz recytowanego przez nauczyciela, pt. „Biedronka” M. Kownackiej
Spotkała się Kasia z biedronką
Obie wyszły do ogródka na słonko
Patrzy Kasia, kręci głową
Ubrane są jednakowo.
Obie mają sukieneczki
Czerwone w czarne kropeczki.
2. Uświadomienie celu zajęć- nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację biedronek z różną ilością kropek na skrzydłach. Pyta się dzieci:
”Czym różnią się biedronki przedstawione na ilustracji?”
„Czy wszystkie biedronki posiadają identyczną liczbę kropek n skrzydłach?”
Nauczyciel informuje dzieci, że na dzisiejszych zajęciach będą liczyć kropki na skrzydłach biedronek.
3. Zabawa dydaktyczna: „Liczymy kropki”
Każde dziecko po kolei losuje jeden kartonik, na którym narysowana jest biedronka. Zadaniem dzieci jest przeliczyć liczbę kropek na obu skrzydłach i podać ich liczbę nauczycielowi.
4. Zabawa ruchowa: „Wyścigi biedronek”
Dzieci siedzą w kole ze swoimi biedronkami. Każde musi zapamiętać ile kropek miała jego biedronka. Gdy nauczyciel uderzy, np. 4 razy w bębenek, wszystkie dzieci, które mają 4 kropki na swojej biedronce wstają i biegną dookoła, a następnie siadają na swoim miejscu. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie aż wszystkie dzieci będą uczestniczyć w zabawie.
5. Zabawa z wykorzystaniem kostki do gry.
Nauczyciel przedstawia dzieciom dużą sylwetę biedronki(biedronce brakuje kropek).
Dzieci nadają imię biedronce. Zadaniem dzieci jest dolepienie tylu kropek na skrzydła
biedronki, ile oczek zostanie wyrzuconych na kostce. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
6. Zabawa ruchowa: „Spacer biedronek”
Dzieci- biedronki latają nad łąką przy dźwiękach muzyki. Gdy usłyszą padający deszcz (dźwięki z płyty CD), a nauczyciel podniesie parasol w kolorze czerwonym dzieci –biedronki muszą schronić się pod czerwonym parasolem. Gdy nauczyciel podniesie żółty parasol dzieci chowają się pod żółtym i tak kolejno z pozostałymi kolorami parasoli.
7. Podsumowanie zajęcia- praca indywidualna przy stolikach
Układanie przez dzieci biedronki pociętej na części, następnie naklejenie jej na białą kartkę. Dzieci przyklejają kropki na skrzydle lewym i w dolnym lewym rogu rysują tyle samo kwiatków. Następnie przyklejają kropki na skrzydle prawym, przeliczają kropki i w prawym dolnym rogu rysują taką samą liczbę kwiatów.
Opracowanie:
mgr Anna Kasprzak
Przedszkole nr 20 w Bydgoszczy