DZIEŃ WODY
Scenariusz zabaw dla dzieci 5 – letnich
Tego dnia dzieci mogą być ubrane w kolorach wody: niebieskim, zielonym, białym i ich odcieniach. Sala może być udekorowana w bibułkowe morze ze statkami, na tablicy - ilustracje naturalnych zbiorników wody w przyrodzie: morze, jezioro, rzeka, staw.
Cele:
- uświadomienie znaczenia wody w przyrodzie
- uświadomienie konieczności oszczędzania wody
- rozwijanie zainteresowań związanych z ekologią poprzez wykonywanie doświadczeń z wodą
- wytworzenie radości ze wspólnej zabawy
Formy: praca z całą grupą, w zespole, indywidualnie
Metody: słowne – rozmowy, dzielenie się obserwacjami, słuchanie objaśnień, rozwiązywanie zagadek
- oglądowe – obserwacja doświadczeń z wodą, przeglądanie ilustracji
- czynne – udział w zabawach badawczych i z chustą animacyjną, szukanie wody w sali, segregowanie ilustracji, udział w lodowej sztafecie, taniec przy muzyce, układanie puzzli
Środki dydaktyczne: zagadki, puzzle dla każdego dziecka, nagrane odgłosy wody, ilustracje, kubki z wodą, materiały do zabaw badawczych, chusta animacyjna, łyżeczki, kostki lodu, nagrania muzyczne do tańca
Przebieg:
1. Zagadka słuchowa – nagrane odgłosy wody (fale morskie, padający deszcz, płynąca woda z kranu).
O czym będziemy mówić? Czym będziemy się bawić?
2. Rozmowa z dziećmi oparta na ilustracjach „Komu potrzebna jest woda?” – dzieci segregują ilustracje przedstawiające ludzi, rośliny, zwierzęta. Uzasadniają swój wybór „Do czego potrzebują wody?”
3. Zabawa z chustą animacyjną „Falowanie morza” – przy dźwiękach muzyki dzieci starają się wytworzyć fale morskie. Na początku delikatne, a potem coraz silniejsze. Aby uatrakcyjnić zabawę można ustawić na chuście małe statki zrobione z pudełek.
4. Zabawa „Gdzie jest woda w naszej sali?” – wspólne szukanie wody i rozmowa o konieczności jej oszczędzania. Dzieci wymieniają sposoby w jaki można zaoszczędzić wodę, np. zakręcanie kranu podczas mycia zębów, nabieranie połowy kubka do płukania zębów.
5. „Wesołe bąbelki” – każde dziecko dostaje kubek z wodą pitną i słomkę. Wytwarzanie poprzez dmuchanie bąbelków w kubku, na początku spokojne, a potem mocniejsze. Dzieci określają właściwości wody: barwę, zapach, smak i kształt.
6. Zagadki słowne – dzieci losują zagadki z koszyka.
Służy do picia, służy do mycia. Bez niej na Ziemi nie byłoby życia.
Jest w morzu i rzece, w jeziorze i w stawie. Jest także w herbacie
i kawie.
Zgadnij, jakie kurki pozwalają co dzień płynąć zimnej albo ciepłej wodzie.
Gdy go długo nie ma – wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie, pod parasol przed nim się chowają.
Zimny, srebrny spada z nieba, spadochronu mu nie trzeba.
Co muszą pić kwiaty, żaby i pies z kotem, a na co ty masz co dzień ochotę?
7. Taniec przy muzyce – pobudzenie inwencji i wyobraźni dzieci. Każde dziecko dostaje bibułki w kolorze wody, porusza nimi zgodnie ze swoim pomysłem i muzyką.
8. Zabawy badawcze
- „Pływa czy tonie?” – do zabawy można wykorzystać różne materiały dostępne w sali: klocki, gazeta, pojemnik po jogurcie, chusteczka higieniczna, metalowa pokrywka, drewniany patyczek po lodach, mała piłeczka, sznurek, kulka z waty. Rozmowa z dziećmi „Dlaczego jedne przedmioty pływają, a inne toną?
9. „Lodowa sztafeta” – dzieci są podzielone na dwie drużyny. Zadaniem każdej jest przeniesienie kostek lodu z jednego naczynia do drugiego. Dziecko umieszcza kostkę lodu na łyżeczce i przekazuje następnej osobie, a ta wrzuca do naczynia. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza skończy zadanie.
10. Puzzle – każde dziecko układa obrazek związany z tematem.
Opracowała:
M. Zdanowicz
Przedszkole 22, Koszalin