Scenariusz do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci trzyletnich
Opracowała: Anna Jańczak
Grupa dzieci trzyletnich
Temat: „Wiosenne porządki” - zestaw zabaw ruchowych.
Cel główny: Uczestniczy w zabawach organizowanych w formie opowieści ruchowej
Cele operacyjne:
- reaguje na sygnały dźwiękowe i słowne,
- wykonuje ćwiczenia angażując całe ciało,
- wczuwa się w powierzane role,
- rozumie polecenia wydawane przez nauczyciela (czyścimy włosy, kolana, ręce)
- kształtowanie orientacji przestrzennej - wskazuje części ciała ( brzuch, kolano, głowa)
- tworzy koło,
- próbuje tworzyć pary,
- naśladuję czynność malowania ściany obiema rękoma naraz,
- ćwiczenia motoryki małej - próbuje złapać oburącz podrzuconą do góry zwiniętą w kulę gazetę,
- usprawnianie motoryki małej- rozdzieranie gazety na drobne kawałki,
- kształtowanie aparatu oddechowego,
- ilustrowanie ruchem treści wiersza.
Metody: eksponująca – pokaz połączony z przeżyciem
praktyczna - działanie
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, tamburyn, gazeta
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia rozgrzewające
Dzieci wraz z nauczycielką tworzą koło. Dzieci maszerują w miejscu w rytm muzyki.
Na sygnał słowny nauczycielki dzieci podskakują jak piłeczki, po czym znowu maszerują
w miejscu. Następnie obracają się w prawo i zaczynają iść w rytm muzyki podnosząc wysoko kolana. Na sygnał słowny nauczycielki dzieci zaczynają iść na palcach,
a następnie na piętach. Po zatrzymaniu dzieci ponownie podskakują jak piłeczki.
2. „Malowanie”
Nauczycielka mówi dzieciom, że dzisiejszym zadaniem będzie przeprowadzenie remontu sali przedszkolnej i posprzątanie po nim. W tym celu magicznym zaklęciem przemienia dzieci w malarzy.
Hokus pokus
Abra Kadabra
Nich wszystkie trzylatki
z przedszkola 22
zamienią się w malarzy
Nauczycielka rozdaje dzieciom zrobione z gazety czapki ochronne.
Ćwiczenie „ Malowanie” doskonali koordynację ruchów, dzieci naśladują czynności malowania raz jedną, raz drugą ręką, następnie obiema naraz, dwoma pędzelkami jednocześnie.
3. „ Wbijanie gwoździa”- ćwiczenie mięśni szyi i głowy.
W pomalowanej sali można poprzybijać obrazki. Dzieci siedzą na podłodze. Dłonie zetknięte ze sobą i zwinięte w pięść trzymają na wysokości czoła w odległości około
15 cm. Głową naśladują ruchy wbijania gwoździa młotkiem. W tym przypadku głowa spełnia rolę młotka, ręce gwoździa. Podczas ćwiczenia ręce nie wykonują żadnych ruchów.
4. „Mycie podłogi”- ćwiczenia mięśni rąk, kręgosłupa
Następnym etapem po zakończonym remoncie jest sprzątanie. Dzieci siedzą na podłodze, ściągają z głów czapkę zrobioną z gazety i kładą ją przed sobą. Czapka z gazety zaczyna pełnić rolę szmatki do podłogi. Dzieci przesuwają gazetę obszernymi ruchami w różnych kierunkach po podłodze, naśladując czynność mycia podłogi.
5. „Wyganiamy kurz” – ćwiczenia motoryki małej
Nauczycielka mówi dzieciom, że zakończyliśmy sprzątanie. Każdy ma bardzo zabrudzone ubranie . Dzieci wykonują czynności otrzepywania kurzu z miejsc wskazywanych przez nauczycielkę (włosów, rąk, kolan, butów).
6. Porządki w ogródku” – ćwiczenia mięśni rąk i nóg
Po zakończeniu wiosennych porządków w sali przedszkolnej czas wysprzątać ogródek. Dzieci na sygnał dźwiękowy tamburyna naśladują czynności kopania ogródka, grabienia śmieci.
7. „Zręczne ręce”- zabawa ruchowa
Po zakończeniu prac w ogrodzie jest pora na zabawę. Dzieci z użytej wcześniej gazety tworzą kulę, następnie podrzucają ja do góry i łapią. Następnie dzieci dobierają się w pary i rzucają” piłeczkę” z gazety do siebie próbując ją złapać.
8. „Wiosenny wietrzyk”- ćwiczenia aparatu oddechowego
Dzieci mają za zdanie podrzeć gazetę na mniejsze kawałki. Następnie trzymając za jeden brzeg rączką dmuchają w drugi. Gazeta unosi się do góry.
9. „Odpoczynek”
Dzieci siadają w parach na dywanie, wyobrażają sobie,
że siedzą w pięknym zielonym i słonecznym ogrodzie. Dzieci wykonują na zmianę masaż pleców. Ilustrując palcem treść mówionego wierszyka.