SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
MIEJSCE: Niepubliczne Przedszkole nr 3
GRUPA WIEKOWA: 6-latki.
TEMAT: Poznajemy przygodę „Żółtego tulipana”- zapisywanie składników liczby 9 w postaci sumy.
CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
- poznaje czynniki potrzebne roślinie ozdobnej do kwitnienia;,
- wykorzystuje symbole matematyczne do zapisywania utworzonych sytuacji,
- uczy się zginania papieru według techniki orgiami,
- odtwarza cyfry w ograniczonym formacie.
POMOCE I PRZYBORY:
„Żółty tulipan” opr. H. Urbanek, wg. M. Różyckiej (W:) Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu. Rebus obrazkowo-literowy, sylwety, scenka, żółte i czerwone tulipany, wazon, szablony tulipanów w różnych kolorach, zestaw cyfr i znaków dla każdego dziecka, magnetofon, kaseta.
PRZEBIEG:
1. Rozwiązanie rebusu obrazkowo-literowego
(t-ul-ipan).
2. Przedstawienie opowiadania „Żółty tulipan” –wykorzystanie sylwet i scenki.
3. Problem do rozwiązania: „Co jest potrzebne roślinie by zakwitła?” – dzieci wypowiadają
się na podstawie tekstu i doświadczeń.
4. Zabawa ruchowa inspirowana treścią opowiadania.
Dzieci wykonują ćwiczenia pantomimiczne zgodnie z instrukcją nauczyciela.
5. Organizowanie sytuacji sprzyjającej kształceniu pojęć matematycznych.
Nauczyciel układa w wazonie tulipany
( 5-czerwonych i 4-żółte)– dzieci układają zapis
matematyczny.
Następnie dzieci samodzielnie komponują bukiety z 9 tulipanów ( różnokolorowe sylwety),
Zapisują swoje działania przy pomocy symboli matematycznych.
6.Zabawa ruchowa przy piosence „Hej, zgniewała się zima.”
7. Tulipany orgiami.
Dzieci zginają papier zgodnie z instrukcją nauczyciela – orgiami płaskie z kwadratu.
8. Karty pracy
Dzieci naklejają 9 złożonych tulipanów, zapisują działanie symbolami matematycznymi.
9. Oferta „tulipanowych zadań” - dla dzieci chętnych:
- labirynt,
- zagadka graficzna,
- składanka.