Scenariusz zajęć wychowawczych.
JAK SPĘDZAMY CZAS WOLNY?
Grupa – IV – VI klasa
Cel:
- ukazanie czasu wolnego w kontekście wartości.
- kształcenie umiejętności konstruktywnego wykorzystywania czasu wolnego;
- wskazanie potrzeby spędzania czasu wolnego z rodziną;
- zachęcanie do czynnego spędzania czasu wolnego;
Środki dydaktyczne:
-kilka zestawów puzzli (4-7 elementów),
-kartki z kołami podzielonymi na 24 części (doba)
-załącznik nr 1, kartki z pionowo wypisanymi literami alfabetu
-załącznik nr 2, kolorowe karteczki w dwóch kolorach.
Przebieg zajęć:
1. Podział na grupy. Uczniowie losują fragmenty obrazków i dopasowując je dzielą się na grupy.
2.Uczniowie przez chwilę zastanawiają się, jak wygląda ich codzienny dzień, jakie wykonują obowiązki i czynności. Każdy uczeń otrzymuje kartkę, na której rysuje koło symbolizujące jedną dobę. Koło podzielone jest na 24 części (każda z części to 1 godz. doby). Uczniowie mają za zadanie wypełnić koło kolorami, które imituje ich codzienne zajęcia. Zaznaczają również czas wolny. Po zakończonej pracy chętni uczniowie przedstawiają swój rozkład dnia.
3. Rozmawiam z uczniami na temat: czym dla nich jest czas wolny, jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka i jak można spędzać czas wolny?
4.Uczniowie nadal pracują w grupach. Każda grupa otrzymuje kartkę z pionowo wypisanymi literami alfabetu - załącznik nr 2. Następnie wspólnie odpowiadają na pytanie: Jak spędzamy czas wolny? Do każdej literki grupa podaje kilka propozycji rozpoczynających się na daną literę. Po zakończonej pracy liderzy przedstawiają propozycje grup, które to nauczyciel zapisuje na tablicy.
Następuje dyskusja, w której należy określić, jakie z wymienionych form są propozycją konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego, a jakie nie. W trakcie dyskusji należy zwracać uwagę na formy spędzania czasu wolnego z rodziną – wspólne zainteresowania, hobby.
5. Ewaluacja: Każdy uczeń otrzymuje dwie karteczki np. zieloną i żółtą. Zielona jest "walizką" na niej zapisują co na zajęciach im się podobało. Żółta jest "koszem" na niej zapisują, co na zajęciach im się nie podobało.