SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Data: 30.03.2010lr.
Prowadząca : Ewa Maszka
Temat: „Wielkanocne niespodzianki”- zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi
Cel ogólny:
dla dzieci- usystematyzowanie wiedzy na temat Świąt Wielkanocnych
dla rodziców- tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji dziecka na tle
grupy
- wspomaganie rozwoju dziecka w pokonaniu napotkanych
Trudności
Cele operacyjne: dziecko
• Swobodnie wypowiada się
• Zna tradycje wielkanocne
• Śpiewa piosenkę wykonując rytmiczne ruchy
• Odgaduje zagadki
• Wykonuje pracę plastyczną
Metody: integracyjne, praktycznego działania, słowne, oglądowe
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: radio, płyta CD, materiały papiernicze( kolorowy papier), klej , waciki, nożyczki, farby, pędzle, wydmuszki, patyczki do szaszłyków
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci i zebranych gości.
2. Krótka rozmowa na temat wiosny i zbliżających się świąt.
Słuchanie wiersza pt „Wielkanoc”
„Wielkanoc, Wielkanoc
Wielka radość w sercu
Gdy stąpasz po świecie
kwitnącym kobiercu.
Na stole pisanki pięknie malowane
Wśród zieleni trawy cukrowy baranek
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny”
3. Zabawa ruchowa naśladowcza ze śpiewem do piosenki : „Wiosna”
4. Zabawa dydaktyczna: pytanie- odpowiedź
I. Kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne?
( zima, jesień, wiosna)
II. Jak nazywamy malowane jajka?
( piosenki, pisarki, pisanki)
III. Czym dzielimy się na Wielkanoc?
( opłatkiem, jajkiem, chlebem)
IV. Jak nazywamy koszyczek z jedzeniem, który idziemy poświęcić?
(plecionka, święconka, wędzonka)
V. Śmigus – dyngus – zwyczaj polewania wodą obchodzimy w...
( lany wtorek, laną niedzielę, lany poniedziałek)
5. Śpiew zbiorowy piosenki : „Śmigus –dyngus”
6. Zabawa integracyjna „Pada deszczyk”- zaproszenie do zabawy rodziców.
7. Słuchanie wiersza: „ Zdziwiła się kura:
A to niespodzianka!
Jeszcze wczoraj jajko!
A dzisiaj pisanka.”
8. Podział dzieci na zespoły: dziecko- rodzic
Wielkanocna pisanka- wykonywanie wspólnie z rodzicami pisanki z wydmuszki- malowanie wydmuszki farbami,
Kurczaczek wielkanocny – wykonywanie kurczaczka z wacików i kolorowego papieru, wykonywanie kurczaczka z kolorowych kółeczek metodą orygami .
9. Wystawa prac .
10. Masaż relaksacyjny; rodzice robią masaż dzieciom według wskazówek nauczyciela, potem zmiana dzieci robią masaż rodzicom:
Tędy płynie rzeczka- ruch falisty od głowy do bioder
Idzie pani na szpileczkach- stukanie palcami wzdłuż kręgosłupa
Tu przebiegły konie- stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa
Tędy przeszły słonie- klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki
Atu idzie szczypaweczka- leciutkie szczypanie
Zaświeciły dwa słoneczka- masaż spiralny
Spadł drobniutki deszczyk- lekkie pukanie palcami
Czy przeszedł cię dreszczyk?- lekkie szczypnięcie w kark
11. Podziękowanie za czynny udział w zajęciu.