Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
z cyklu „Z dzieckiem w świat wartości”
Cel główny:
•Kształtowanie postawy prawa każdego dziecka do zabawy i dzielenia się zabawkami na podstawie „Bajki o trzęsących się spodniach, czyli o tym, że każdy może się bawić” D. Niewoli – dz. wie, jak powinien zachować się koleżeński przedszkolak.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•aktywnie uczestniczy w zabawach integrujących i ruchowych
•uważnie słucha nauczyciela
•potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela związane z przeczytanym tekstem
•zna prawo każdego dziecka do zabawy
•wie, że należy dzielić się zabawkami, być koleżeńskim
•potrafi obrysować swoją dłoń, wyciąć kształt
•wie, że jest częścią grupy
Metody:
•pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Formy:
•indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
•tekst opowiadania „Bajki o trzęsących się spodniach, czyli o tym, że każdy może się bawić” D. Niewoli, ilustracje postaci, duża gałąź (lub drzewo wycięte z szarego papieru), kolorowe kartki papieru, nożyczki, klej, nagranie piosenki „Gdy dobry humor masz...”
Przebieg zajęć
1.Zabawa integracyjna na powitanie „Przekazujemy sobie uśmiech”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi do dzieci: Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu – dotyka ramienia dziecka siedzącego obok (po prawej stronie) i patrząc mu w oczy uśmiecha się. Dzieci przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi i uśmiechają się najpiękniej, jak potrafią.
2.Nauczyciel rozpoczyna opowiadanie o pewnym przedszkolu i zdarzeniu, które miało tam miejsce.
W pewnym przedszkolu, całkiem podobnym do naszego, mieszkały zabawki: pajacyk Nosalek, miś Krzyś i lalka o imieniu Petronela (nauczyciel prezentuje przygotowane ilustracje postaci). Dziś Nosalek był bardzo zdenerwowany... (dalsza część na podstawie „Bajki o trzęsących się spodniach, czyli o tym, że każdy może się bawić” D. Niewoli.
3.Rozmowa z dziećmi inspirowana opowiadaniem nt. prawa każdego dziecka do zabawy, dzielenia się zabawkami, koleżeńskości oraz uczuciach, jakie towarzyszą sytuacjom, gdy ktoś jest niekoleżeński, nie dzieli się i nie bawi wspólnie z innymi.
4.Zabawa ruchowa przy piosence „Gdy dobry humor masz...”
5.Zabawa plastyczna integrująca grupę „Drzewo z klasą”
- Nauczyciel przedstawia dzieciom dużą gałąź (lub drzewo wycięte z szarego papieru). Dzieci gromadzą się wokół drzewa, wspólnie ustalają, że drzewu brakuje listków. Następnie dzieci wykonują listki z kolorowego papieru, obrysowując swoją dłoń i wycinając powstałe kształty. Na „listkach” zapisujemy imię dziecka. Pomagamy dzieciom, które wymagają naszej pomocy.
- Gdy prace są gotowe, dzieci ponownie gromadzą się wokół drzewa. Następnie nauczyciel prosi dzieci, aby podniosły wysoko do góry wycięte kształty (listki) i mówi: „Tak, jak liście należą do jednego drzewa, tak każde z Was jest ważną częścią tej grupy i ma prawo wesoło i radośnie się tu bawić”
- Dzieci kolejno podchodzą do drzewka i na wybranej przez siebie gałęzi zawieszają swój listek.
Opracowała i przeprowadziła:
mgr Ewelina Barzyk – Podedworna