X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 13230
Przesłano:

Agresja w nas i wokół nas - scenariusz lekcji wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. VI szkoły podstawowej

Nauczyciel prowadzący – mgr Halina Kolińska

Temat: Agresja w nas i wokół nas.

Cele operacyjne:
- uczeń wie, czym jest agresja,
- uczeń zna rodzaje agresji,
- uczeń umie określić przyczyny zachowań agresywnych,
- uczeń zna skutki agresji,
- uczeń zna sposoby na to, jak nie dać się sprowokować agresorowi i uniknąć bycia agresywnym;


Przebieg lekcji:
1.Rundka na powitanie: Co miłego wydarzyło się wczoraj? Wczoraj.....

2.Dziś porozmawiamy o sytuacjach mniej miłych, a właściwie nieprzyjemnych. Aby dowiedzieć się, co będzie tematem lekcji rozwiążcie w parach krzyżówkę przygotowaną przez jedną z uczennic - Kingę (hasło AGRESJA). Ponieważ temat może budzić emocje – nauczyciel po rozwiązaniu przez dzieci krzyżówek uprzedza, jakie obowiązują zasady (nie przerywamy sobie nawzajem, szanujemy zdanie innych, itd.)

3.Burza mózgów – agresja, z czym Wam się kojarzy. Rysujemy słoneczko na tablicy, np.

ból strach przemoc

złość AGRESJA smutek

nienawiść upokorzenie

4.Wasze koleżanki krótko opowiedzą – co to takiego agresja i jaka ona może być. (Prezentacja uczennic, nauczyciel podsumowuje.)

5.Teoria agresji to jedno, za chwilę zobaczycie, jak to może wyglądać w praktyce. Zabawa – „ Marionetka” - nauczyciel proponuje zabawę, dzięki której uczniowie mają zrozumieć, że niektórzy ludzie, nie potrafią odmawiać, bronić swojego zdania. Ochotnik staje w środku kręgu i odgrywa w zabawie rolę marionetki. Pozostali uczniowie podchodzą do niego i przez kilka minut bawią się jego ciałem, zmieniając „marionetce” układ rąk, nóg. „Marionetka” nie protestuje. Uczeń „marionetka” dzieli się z grupą odczuciami, których doświadczył, odgrywając swą rolę. Pozostałe osoby wypowiadają się, czy robienie czegoś wbrew własnej woli jest przyjemne.

6.Omówienie planszy pt. „Sześć sposobów odmawiania”

Nauczyciel posługuje się (wcześniej przygotowaną) planszą „Sześć sposobów odmawiania”. Wyjaśnia młodzieży, jak przedstawione na niej strategie odmawiania można wykorzystać w codziennym życiu.

7.Sześć sposobów odmawiania:
1. Powiedz „nie”.
2. Zmień temat.
3. Odejdź.
4. Zignoruj propozycję.
5. Podsuń lepszy pomysł.
6. Powiedz coś śmiesznego.

8.Przyczyny agresji. Wybrany uczeń czyta głośno opis sytuacji – (załącznik nr 1). Nauczyciel pyta – co było przyczyną agresywnego zachowania Michała (zazdrość, poczucie krzywdy). Jakie mogą być inne przyczyn, dla których ludzie zachowują się agresywnie?

9.Skutki agresywnego zachowania (pytania nauczyciela – „co czuje ofiara?”, „co może uczynić ofiara?”, „co zyskują kaci?”, „co tracą kaci?”

10.Koło fortuny – jeśli wystarczy czasu, nauczyciel zapisuje na tablicy puste kratki, a uczniowie odgadują litery. Przysłowia do koła fortuny:

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.
Kto mieczem wojuje, od miecza ginie.
Kto innym szkodzi, temu źle się powodzi.
Zło łatwo zrobić, ale trudno odrobić.
Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.

11.Podsumowanie – Warto być agresywnym?

12.Nauczyciel dziękuje uczniom za aktywność podczas lekcji, nagradza wybranych punktami dodatnimi.


Bibliografia:
Sakowska Magdalena, Sikora Joanna, Żwirbińska Alina „Obyś cudze dzieci... wychowywał”,
Internet;


Załącznik nr 1

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.