SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
„POŻEGNANIE PANI JESIENI”
OPRACOWAŁA: Anna Ptak
GRUPA: 4-5 latki
TEMAT: „Pożegnanie jesieni”- zabawy muzyczno-ruchowe
CELE OGÓLNE:
dostarczenie dzieciom i rodzicom okazji do wspólnej zabawy
wytworzenie miłej i radosnej atmosfery
pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni zdobytych podczas zajęć dydaktycznych oraz zabaw muzyczno- ruchowych
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
wymienić aktualną porę roku
wymienić dary jesieni
powiedzieć wiersz
zatańczyć taniec „Kasztanki” i „Deszczyk”
zaśpiewać piosenki ,,Pomidorek”, „Leśna muzyka”, „Wiewióreczka mała”
METODY:
Praktyczna: piosenki, zabawy muzyczno ruchowe, działalność , inscenizacja
Eksponująca: dobór zabaw wyzwalających radość (KLANZA )
Podająca: komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci i rodziców
Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Magnetofon, kaseta magnetofonowa z piosenkami jesiennymi, stroje do teatrzyku, kosz pani jesieni, dary jesieni,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie przybyłych gości piosenką:
„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło,
witamy was wszyscy wraz na zabawę nadszedł czas.
Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga,
Cały tułów oraz głowa – witamy was”.
2. Zagadka dla dzieci i rodziców:
„Co to za pani w złocie, czerwieni
sady maluje, lasy przemieni ?”
3. Nauczycielka zwraca się do dzieci i rodziców:
„Pożegnamy dzisiaj wspólnie, piękną złotą panią Jesień, która ludziom i zwierzętom, co rok pyszne dary niesie. A te dary to owoce, zboża, grzyby i jarzyny. Wszystkie one nam pomogą, przetrwać dzionki mroźnej zimy.
Więc prosimy o uwagę, wielkie brawa i skupienie,
bo dzieci zaczynają swoje jesienne przedstawienie.”
4. Inscenizacja wiersza pt. „Jesień” (M.Terlikowska)
Jestem jesień z pełnym koszem
Dobre rzeczy wam przynoszę
wam przynoszę.
Jabłka, śliwki, gruszki bery, pomidory i selery,
pomidory i selery.
Przyszła jesień do gosposi
Czy gosposia o coś prosi,
Mam kapustę do kwaszenia,
dobre grzyby do suszenia,
Idzie jesień z wielkim koszem,
Zajadajcie! Bardzo proszę!
Ludzie biorą te podarki i chowają do spiżarki
5. Improwizacja muzyczno-ruchowa piosenki ,,Pomidorek” (sł.H.Łochocka, muz. M.Sawa)
6. Inscenizacja wiersza pt. ,,Jesienny pociag” (D.Gellner)
Stoi pociąg
na peronie-
Żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-
dokąd z nimi jechać będzie?
Rusza pociąg
sapiąc głośno.
Już w przedziałach
grzyby rosną,
a na półce,
wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.
Pędzi pociąg
lasem, polem
pod ogromnym parasolem.
Zamiast kół kalosze ma,
za oknami deszcz mu gra.
O, zatrzymał się na chwilę!
Ktoś w wagonie drzwi uchylił
potoczył w naszą stronę
jabłko duże
i czerwone.
7. Inscenizacja wiersza pt. ,,Jeź”(H. Zdzitowiecka)
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż - tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi.
8. Zabawy przy piosence ,,Leśna muzyka” (sł. i muz.K.Bayer)
9. Inscenizacja wiersza ,, Wiewióreczki”- B. Ostrowska
Wiewiórki młode dwie
na sośnie się spotkały:
Jak pani spędza dnie?
Co robi przez dzień cały?
Ja skaczę cały dzień,
ciesząc się ciepłym słonkiem,
lub śpię zaszyta w cień,
nakrywszy się ogonkiem.
A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.
Na czas gdy zima zła,
pokryje śniegiem lasy.
10. Improwizacja muzyczno-ruchowa piosenki pt.,,Wiewióreczka mała”
11. Dzieci wspólnie z rodzicami tańczą tańce integracyjne „Deszczyk”, „Kasztanki” z Pedagogiki Zabawy.
LITERATURA:
1. H. Kruk - „ Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu „ , WSiP , Warszawa 1985 .
2. U. Smoczyńska – Nachtman : Kalendarz muzyczny w przedszkolu. Warszawa 1978, WSiP