SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH
„CZARODZIEJSKIE SŁOWA”
prowadząca : mgr ALINA SZCZUREK
CELE:
> wdrażanie dzieci do stosowania form grzecznościowych
> uświadamianie konieczności przestrzegania przyjętych norm i zasad postępowania
> korygowanie niewłaściwych postaw
> werbalizowanie emocji
UCZESTNICY: grupa dzieci w wieku 6-7 lat mająca trudności z przestrzeganiem ogólnie przyjętych norm i zasad postępowania
POMOCE:
> tekst opowiadania Stefanii Szuchowej pt. „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”
> sylwety postaci do w/w opowiadania
> nagranie z dowolną muzyką instrumentalną
> seria obrazków przedstawiających dobre i złe zachowanie
> odznaka dżentelmena
> obrazki do kolorowania
> gra planszowa „Dobre i złe maniery”
> emblematy-klucze
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
CZĘŚĆ I
Zabawy integrujące grupę:
1. Zabawa „Imię z gestem”- przedstawiamy się w niekonwencjonalny sposób.
Dzieci wraz z prowadzącą stoją lub siedzą w kręgu . Jedna osoba staje w środku , mówiąc swoje imię z odpowiednią intonacją, wykonując jednocześnie wymyślone przez siebie gesty . W ten sposób przedstawiają się wszystkie dzieci i prowadząca .
2. Zabawa „Ludzie do ludzi”
Dzieci poruszają się w rytm melodii w rozsypce po całej sali . Na sygnał : „Ludzie do ludzi!” i umilknięcie melodii podbiegają do drugiej osoby , ustawiając się w pary . Prowadząca wymienia części ciała , którymi należy się zetknąć z osobą z pary, np.: „nosek do noska” , „łokieć do łokcia”, „plecy do pleców” itd.
3. Dokończ zdanie:
„Najlepsza rzecz , jaka mi się wydarzyła w ostatnim tygodniu, to...........
4. Wytworzenie atmosfery zaciekawienia – „Posłuchajcie co przydarzyło się Mateuszkowi na zaczarowanej wyspie”
CZĘŚĆ II
5. Inscenizacja za pomocą sylwet na podstawie opowiadania St . Szuchowej pt. „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”
6. Analiza treści utworu:
Prowadząca zadaje dzieciom pytania związane z treścią bajki - postępowanie głównego bohatera ( jaki był?, kto spowodował zmianę w jego zachowaniu i postępowaniu?); czas i miejsce rozgrywającej się akcji . Jakich form grzecznościowych nauczył się Mateuszek? (proszę , dziękuję , przepraszam).
7. Improwizacja ruchowa przy muzyce instrumentalnej :
Prowadząca dzieli dzieci na 3 grupy i nadaje im imiona: Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz wręcza odpowiednio kolorowe wstążki ( niebieskie, czerwone, żółte). Przy dźwiękach muzyki instrumentalnej - dzieci w dowolny sposób wyrażają nastrój i rytm utworu - ruchem ciała . Podczas przerwy w muzyce wybrane dziecko (wskazane przez prowadzącą) śpiewa swoje imię: „Proszę”, „Dziękuję”, „Przepraszam”.
8. Metoda „słoneczko”
Dzieci na wąskich karteczkach wypisują inne, znane im „czarodziejskie słowa”, dzięki którym ludzie są dla siebie lepsi , milsi , np. uśmiech , miłość itp.
9. Scenki dramowe
Dzieci podzielone na kilkuosobowe zespoły przedstawiają scenki dramowe podczas których trzeba będzie użyć słów: proszę , przepraszam , dziękuję np.:
„Pomagam starszej pani nieść zakupy”,
„Pomagam młodszej koleżance zawiązać buty”,
„Pożyczam koledze kolorowe flamastry” itp.
10. „Co czujesz? Co sądzisz o.....?”
Dzieci otrzymują serię obrazków przedstawiających dobre i złe zachowanie, mają określić swoje uczucia , emocje gdy widzą określoną sytuację przedstawioną na ilustracji
CZĘŚĆ III
11. Za używanie „czarodziejskich słów” uczestnicy otrzymują Odznakę Dżentelmena
12. Zabawa „Lustro”
Prowadząca trzyma w rękach ramkę imitującą lustro . Dzieci kolejno „przeglądają się w lustrze”, a „lustro” (czyli prowadząca lub chętne dziecko) wymienia jedną wspaniałą cechę dziecka np.: „ładnie się uśmiechasz”, „jesteś bardzo miły” itd.
13. Zajęcia w zespołach do wyboru:
- kolorowanie obrazków,
- gra planszowa „Dobre i złe maniery”,
- ozdabianie w dowolny sposób kluczy „otwierających” serce każdego człowieka (na kluczach są napisane słowa: dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry, do widzenia
14. Ewaluacja
„Podczas dzisiejszego zajęcia zrozumiałam(-łem) , że..............