Numer: 13204
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Trzy farby Piotrusia - scenariusz zajęcia z dominacją działalności plastycznej

Prowadząca: mgr Alina Szczurek
Grupa: dzieci 3-letnie
Data: 8.04.2011

Cele:
• kształtowanie postawy twórczej poprzez samodzielne uzyskiwanie kolorów pochodnych
• rozwijanie umiejętności rozpoznawania kolorów i ich nazywania
• poszerzanie doświadczeń plastycznych
• wyzwalanie ekspresji ruchowej i plastycznej

Środki dydaktyczne:
• gra planszowa „Tęcza” (wyd. Granna)
• opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt.: „Trzy farby Piotrusia”
• pacynka chłopca
• farby i ciastolina w 3 podstawowych kolorach
• papierowe sylwety motyli
• „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”
• chusta animacyjna

Przebieg zajęcia:

1. Gra planszowa „Tęcza” ( wyd. Granna)
Dzieci rzucają kostką z kolorowymi ściankami, nazywają wylosowane kolory , następnie szukają obrazków przedstawiających przedmioty, rośliny i zwierzęta w określonym kolorze i układają je na planszy
2. Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Trzy farby Piotrusia” z wykorzystaniem pacynki chłopca – Piotrusia
3. Zabawa badawcza „Kolory”
Dzieci podzielone na 2 zespoły: jeden otrzymuje farby w 3 kolorach, drugi – ciastolinę też w 3 podstawowych kolorach, łączą ze sobą kolory: żółty z czerwonym, żółty z niebieskim i niebieski z czerwonym, podają nazwy uzyskanych barw
4. Wykonywanie motyla –dzieci wypełniają uzyskanymi kolorami farb duże sylwety papierowych motyli ( malują jedną połówkę, a na drugiej – robią odcisk)
5. Ćwiczenia oddechowe (w przerwie gdy prace wysychają)
Dzieci otrzymują obrazek z kwiatami i motylami, za pomocą powietrza zasysanego przez słomkę starają się przenieść każdego motyla na kwiatek
6. Zabawa ruchowa z chustami „Taniec motyli”– taniec przy muzyce „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”
Dzieci, słuchając utworu, swobodnie naśladują fruwające motyle, poruszając chustkami. Kiedy muzyka cichnie, rozkładają chustki na dywanie, siadają na nich (siad skrzyżny), prostują plecy i oddychają , wciągając powietrze nosem i wypuszczają ustami
7. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Kolory”
Dzieci nazywają kolory ubrań, jakie mają na sobie. Stają wokoło chusty, trzymając ją za brzeg. Nauczyciel podaje nazwę jednego koloru i dzieci, które mają na sobie coś w tym kolorze, przechodzą pod chustą, zamieniając się miejscami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.