Numer: 13202
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców z wykorzystaniem elementów metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców
z wykorzystaniem elementów metody ruchu rozwijającego
Weroniki Sherborne

Prowadząca : mgr Alina Szczurek
Grupa : 3-latki

System ćwiczeń Weroniki Sherborne ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dziecka oraz korygowanie zaburzeń tego rozwoju. Wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi lub rówieśnikami. Dzięki ruchowi rozwijającemu dziecko zaczyna mieć zaufanie do siebie, zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń ruchowych dziecko może poznać przestrzeń ruchową, w której się znajduje, przestaje ona być dla niego groźna. Jedną z zalet metody jest także rozwój dużej różnorodności sposobów komunikowania się.

Cele:
• wspomaganie procesu adaptacji dzieci 3-letnich do przedszkola
• zachęcanie rodziców do współpracy i współdziałania
• wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami i nauczycielem

Przebieg zajęć :

1. Powitanie
Rodzice tworzą duże koło, dzieci – małe, wewnątrz dużego. Ustawienie – twarzami do siebie i powitanie – dotyk dłoni, stóp, kolan, łokci, czoła,...itd.

2. „Przechadzka w parach
Dziecko zamyka oczy, rodzic prowadzi je po całej sali trzymając ręce na jego ramionach, po chwili zmiana ról- prowadzącym jest dziecko( dziecko trzyma rodzica za rękę)
3. „Wiatraczek”
Wszyscy leżą na brzuchu na podłodze z ugiętymi nogami w kolanach, odpychając się rękoma, próbują się obrócić)
4. Zabawa „Przepychanki”
Dzieci i rodzice siadają w rozkroku na podłodze plecami do siebie, na hasło nauczyciela - odpychają się nogami i każde próbuje przepchnąć partnera w przeciwną stronę ( ćwiczenie należy wykonać na śliskiej powierzchni )
5. „Odklejanie”
Dziecko leży na plecach na podłodze, rodzic klęczy obok niego i próbuje „odkleić” od podłogi kolejne jego części ciała (delikatnie), zmiana ról
6. „Drzewo”
Rodzic jest drzewem ( dowolna pozycja : wysoka, niska ), dziecko naśladuje zabawy przy drzewie lub na drzewie ( np. chodzą na czworakach lub skaczą wokół, kładą się na zwalone drzewo, próbują je turlać itp.)
7. „Zegar”
Kiwanie dziecka z zamkniętymi oczami na boki, w tył, do przodu. Stopy dziecka mocno oparte na podłodze
8. „Tunel”
Rodzice wykonują ze swoich ciał tunel, pod którym przechodzą na czworakach dzieci
9. Zabawa „Głos”
Dzieci w grupce oddalone od rodziców, znajdują się po drugiej stronie sali, rodzice mają zamknięte oczy i rozpoznają po głosie swoje dzieci
10. „Kołyska”
Rodzice siedzą w rozkroku, a dzieci pomiędzy ich nogami, kołyszą swoje dzieci lekko i delikatnie w celu wyciszenia
11. „Rolowanie po podłodze”
Dziecko leży na podłodze na plecach, rodzic klęczy i powoli obraca dziecko na brzuch, i z powrotem na plecy. Zmiana ról
12. „Tor przeszkód”
Wszyscy ustawieni w rzędzie robią na zmianę klęk podparty (dwoje) i leżenie na brzuchu (jedno), kolejni uczestnicy przechodzą pod osobami klęczącymi i nad osobą leżącą i zajmują miejsce na końcu tunelu
13. „Fotografia grupowa”
Tworzenie wspólnej formy przestrzennej z różnymi elementami ruchu, z zaakcentowaniem swojej osobowości
14. Wierszyki – masażyki
Masaż pleców zgodnie z wierszykiem:
„Tu płynie rzeczka, tędy przeszła pani w szpileczkach,
Tu stąpały słonie i biegły konie.
Wtem przemknęła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka,
Spadł drobniutki deszczyk,
Czy Cię przeszedł dreszczyk?”

15. Podziękowanie – różne formy ukłonu dzieci i rodziców

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.