Scenariusz zajęć integracyjnych
„Gry i zabawy z muzyką i ruchem”
Prowadzący: Śmiatacz Gabriela
Temat: „Gry i zabawy integracyjne”
Cel główny:
• Poznanie się i zintegrowanie grupy
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Poznaje imiona kolegów i koleżanek
• Zapamiętuje je
• Dobrze się bawi
• Jest aktywny i zadowolony
• współpracuje w grupie
• czuje się bezpiecznie
Metody:
• Aktywizujące: zabawy ruchowe, zabawy rozwijające spostrzegawczość,
• Podające (teksty piosenek)
Środki dydaktyczne:
• Płyta CD
• Poduszeczki
• Opaska do zawiązania oczu
Przebieg zajęć:
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący rozpoczyna zajęcia przedstawieniem się i prosi dzieci , aby spróbowały powiedzieć coś o sobie na literkę, na która rozpoczyna się ich imię.
Np. Agnieszka ambitna
Kamil koleżeński
2. Zabawa „Zgadnij ,kogo nie ma”
Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący wybiera jedną osobę, której zawiązuje opaskę na oczy. Następnie wskazuje dziecko , które wychodzi za drzwi. Po odwiązaniu opaski dziecko stara się odgadnąć kto opuścił salę. Cała zabawa odbywa się przy muzyce z płyty i śpiewie dzieci.
3. Zabawa pt. Królu, królu, daj wojaka”
Prowadzący dzieli dzieci nadwie grupy. Każda drużyna staje w szeregu naprzeciwko siebie w odległości około 10 metrów i łapie się za ręce. Kolejno każda z drużyn głośno woła do drugiej :
- „Królu, królu, daj wojaka (np. drużyna nr 1)
- „Jakiego” (drużyna nr 2)
- „Dzielnego” (drużyna nr 1)
- „A kto nim jest ?” (drużyna nr 2)
- np.„Artur” (tutaj pada imię wybranego dziecka z drużyny nr 2)
Wskazana osoba rozpędza się i próbuje przebić mur zrobiony z połączonych rąk dzieci z drużyny przeciwnej. Jeżeli uda jej się , dziecko (Wojak) wybiera sobie jedną osobę z drużyny „dziurawego muru” i zabiera do swojej. Jeśli zaś nie uda jej się , dziecko-Wojak zostaje w drużynie przeciwnej , która tym samym powiększa swój skład.
Zabawę wygrywa drużyna najliczniejsza.
4. Zabawa ruchowa z muzyką i śpiewem pt. „Magiczna liczba siedem”(Klanza)
Dzieci poruszają się w kole i przy muzyce z płyty zaczynają śpiewać:
„Czy znasz , czy znasz magiczną liczbę siedem 2x
Tak jest jeden (wybrane dziecko pokazuje jakąś figurę np. podskok)
Czy znasz ,czy znasz magiczna liczbę siedem 2x
Tak jest jeden , (wszyscy powtarzają wybrana wcześniej figurę, czyli podskok)
Tak jest dwa (kolejne dziecko pokazuje nowa figurę ,np. przysiad )
Itd. Na siedem wszyscy przewracają się do tyłu
5. Zabawa pt. „Moda w Paryżu”.
Prowadzący wybiera jedno dziecko, które wychodzi za drzwi. Reszta dzieci ustala ,kto w całości jest modnie ubrany (oczywiście umownie) . Następnie grupa woła dziecko za drzwiami. Jego zadaniem będzie odgadnąć osobę modnie ubraną. Aby ułatwić sobie zadanie zadaje się pomocnicze pytania ,np. „Czy w Paryżu modne są dżinsy lub „Czy w Paryżu modne są krótkie włosy?” itp. Dzieci odpowiadają na te pytania mając cały czas na uwadze wygląd i strój wybranego dziecka : „Tak” lub „Nie”. Jeśli dziecko odgadnie to za drzwi wychodzi teraz osoba, która była „modna” . Jeśli zaś nie odgadnie jeszcze raz wychodzi za drzwi i ponownie musi próbować .