KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
Prowadzący: Ewelina Olszewska
Klasa: Vb
Data: 12.10.2011r.
Temat jednostki metodycznej: Rysunek techniczny.
Temat jednostki lekcyjnej: Rzuty prostokątne brył.
Cele lekcji:
- poznanie zasad rzutowania prostokątnego przedmiotów i brył,
- prawidłowe stosowanie poznanych linii rysunkowych,
- wdrażanie uczniów do prawidłowego wykonania i czytania prostych projektów technicznych.
Metody: pogadanka, ćwiczenia rysunkowe.
Środki dydaktyczne: bryła wykonana przez uczniów jako praca domowa (sześcian z bloku technicznego z bokami pomalowanymi na inny kolor), plansza z rzutami prostokątnymi brył , ksero z ćwiczeniami dla ucznia, linijka, ołówek.
TOK LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wyjaśniam na czym polega rzutowanie prostokątne brył:
Przedmiot rzeczywisty to taki, który można obejrzeć w danej chwili z każdej jego strony i zobaczyć wszystkie jego charakterystyczne elementy oraz dokonać jego pomiarów.
Rzut prostokątny polega na ustawieniu przedmiotu równolegle do trzech płaszczyzn: lewa górna – widok z przodu, lewa dolna – widok z góry, prawa górna – widok z lewego boku. Widok przedmiotu można sobie wyobrazić jako cień rzucany przez przedmiot na daną płaszczyznę, gdy świecimy na niego światłem prostopadle do tej płaszczyzny.
Dla dokładnego zachowania wymiarów przedmiotu stosuje się linie pomocnicze, które wyznaczają wysokość, szerokość i grubość przedmiotu. W rysunku technicznym bardzo ważne jest dokładne pokazanie charakterystycznych elementów przedmiotów, dlatego zawsze używamy przyborów geometrycznych (linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel).
3. Uczniowie oglądają telefon stacjonarny i krzesło z każdej strony i tłumaczę jak będą wyglądały w rzutach prostokątnych.
4. Przy pomocy planszy wyjaśniam jak powstaje rzut prostokątny bryły i jak zaznaczyć krawędzie widoczne i niewidoczne.
Krawędzie widoczne rysujemy linią ciągłą, linie niewidoczne rysujemy linią przerywaną.
5. Uczniowie rysują w zeszytach rzut prostokątny bryły (która był pracą domową).
6. Rozdaję uczniom kartki z ćwiczeniami do samodzielnej pracy. Chętne osoby wykonują ćwiczenia na tablicy.
7. Podsumowuję nowe wiadomości: wyjaśniam jeszcze raz sposób rzutowania prostokątnego, nagradzam aktywnych uczniów plusami .
8. Ewaluacja – pytam uczniów co było dla nich trudne, niezrozumiałe, co należy jeszcze wyjaśnić i poćwiczyć?