SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 6-LATKÓW
TEMAT: „Co znalazłeś pod choinką ?”- rozwiązywanie zagadek słownych
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie wiadomości o tradycjach związanych ze Świętami Bożego
Narodzenia
- aktywizowanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek
słownych
- doskonalenie umiejętności analizy dźwiękowej wyrazów
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia
- rozwiązuje zagadki słowne
- wyróżnia głoski w nagłosie wyrazów
- przelicza wyrazy w zdaniu
- przelicza głoski w wyrazie
- układa wyrazy z rozsypanki literowej
METODY: słowne – rozmowa, zagadki, instrukcje słowne
czynna – zadań stawianych do wykonania
oglądowa
pedagogika zabawy
FORMY: praca z całą grupą, indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: koperty z obrazkami, symbole Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych ( pierniki, bombka, łańcuch choinkowy prezent, kartka świąteczna, pisanka, zajączek, żonkil, koszyczek), sylwety członków rodziny z podpisami (mama, tata, Ola, Adam, Kamil), podpisane koperty z zagadkami, choinka, krążki, papierowe kółeczka, rozsypanka literowa
kaseta magnetofonowa z nagraniem marszowej muzyki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Ilustracja ruchowa piosenki „Taniec z choinką”
2. „Co pasuje?” – krótka rozmowa na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci wybierają wśród zgromadzonych na dywanie symboli te, które kojarzą im się z minionymi świętami, odkładają na bok nie pasujące i uzasadniają swój wybór.
3. „Co znalazłeś pod choinką?”- rozwiązywanie zagadek słownych.
N-lka przedstawia dzieciom sylwety członków rodziny, dzieci odczytują napisy pod sylwetami. Następnie próbują odgadnąć, jaki prezent znalazła pod choinką każda z osób, rozwiązując zagadki słowne. Dzieci podnoszą do góry kartoniki z obrazkami, będącymi rozwiązaniem zagadek.
Może być mała albo duża
Czasami małe oczka zmruża.
Zawsze jest miła, uśmiechnięta,
Dlatego lubią ją dziewczęta. (lalka)
Z czego dzieci budują domy, mosty, wieże
I nie psują zabawki, chociaż się ją rozbierze. (klocki)
W środku ma powietrze
Nie ma żadnej dziury,
Gdy rzucisz o ziemię
To skacze do góry. (piłka)
W pudełku się rozłożył
Szereg krążków kolorowych.
Zmocz pędzelek i już możesz
Namalować świat baśniowy. (farby)
Wisi sobie na ścianie
Liczy chwile tykaniem
Dzwoni co dzień o świcie,
Gdy do przedszkola śpieszycie. (zegar)
4. „Na jaką głoskę?” – wyróżnianie głosek w nagłosie wyrazów, wymyślanie wyrazów na podaną głoskę.
Dzieci wykonują następujące polecenia nauczycielki:
- podnieś do góry obrazek, którego nazwa zaczyna się na głoskę „k”
- jakie znasz jeszcze wyrazy, w których słyszysz na początku głoskę „k”?
- podnieś do góry obrazek, którego nazwa zaczyna się na głoskę „z”, itd.
5. Zabawa integracyjna „Magnesy”
Dzieci poruszają się w rytm słuchanej muzyki, na pauzę w muzyce witają się z jak największą liczbą osób różnymi częściami ciała, np. łokciami, czołem, kolanami.
6. Przeliczanie wyrazów w zdaniu.
Dzieci otrzymują krążki oraz papierowe kółeczka. N-lka wypowiada po jednym zdaniu o każdym z prezentów. Dzieci układają w krążkach po tyle kółek, ile słyszą wyrazów w zdaniu.
Adam maluje farbami.
Kamil ma kolorowe klocki.
Zegar wisi na ścianie.
Tata dostał piłkę.
Lala Oli ma czerwone kokardy.
7. N-lka zdejmuje z gazetki podpisy pod sylwetami członków rodziny.
Następnie prosi dzieci, aby do krążków włożyły tyle kółek, ile słyszą głosek w wyrazach: mama, tata, Ola, Adam, Kamil
8. Praca indywidualna przy stolikach – dzieci otrzymują w kopertach rozsypankę literową, z której układają imiona dzieci: Ola, Kamil lub Adam.
9. Zabawa ilustracyjna do piosenki „W naszym przedszkolu pełno muzyki”.