KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3- I 4-LETNICH
Temat: Zima w czterech kolorach.
Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów (czerwony, żółty, zielony, niebieski).
- Kształcenie rozumienia pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni.
- Kształcenie rozumienia pojęcia „taki sam”.
- Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej i werbalnej.
- Współdziałanie w sytuacjach zabawowo-zadaniowych.
- Stworzenie okazji do wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa kolory (czerwony, niebieski, żółty, zielony);
- prawidłowo wskazuje kierunki w przestrzeni („do góry”, „w dół”, „z boku”, „przed sobą”, „za sobą”);
- potrafi wskazać „taki sam” przedmiot;
- potrafi klasyfikować przedmioty wg określonej cechy (kolor);
- zgodnie współdziała z innymi dziećmi podczas zabaw.
Metody pracy: słowna, działań praktycznych
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: balony, chusta animacyjna, magnetofon, szarfy, kartki z narysowanym balonem i przyklejonym kołem w określonym kolorze
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Zabawa na powitanie: „Imię i przedmiot”.
Dzieci siedzą w kręgu. Naśladują ruchem „lepienie śnieżynki”, trzymanie jej w ręku i przekazywanie kolejno kolegom, mówiąc: „To jest śnieżynka, a ja mam na imię...”. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci wypowiedzą swoje imiona.
2) Śpiewanie piosenki „Śnieżynki”.
3) Burza mózgów: „Co by było, gdyby padał kolorowy śnieg?”
- Skąd pada śnieg? (z góry na dół)
4) Zabawa z balonami (kolorowymi śnieżkami) przy muzyce.
Dzieci podrzucają, odbijają balony. Kiedy muzyka milknie nauczycielka pokazuje jeden balonik i pyta, czy dzieci mają taki sam. Jeśli tak, podnoszą do góry balonik w takim samym kolorze, nazywając kolor, np.: „Ta śnieżynka ma na imię czerwona”.
5) Tworzenie listy atrybutów balonów.
Dzieci siedzą w kręgu, trzymając baloniki. Nauczycielka poleca im, aby obejrzały dokładnie swoje baloniki i dokończyły zdanie: „Balonik jest...”. Pierwsze określenie, dla przykładu, podaje sama, potem dzieci wymyślają kolejne, np. „Balonik jest okrągły (zielony, lekki, duży, mały)”.
6) Zabawy z balonem (umiejscawianie przedmiotów w przestrzeni).
Dzieci, na polecenie nauczycielki, manipulują balonami:
- kładą je przed sobą, za sobą, z boku,
- podnoszą do góry,
- opuszczają w dół,
- podrzucają,
- chwytają.
7) Zabawa „Każda śnieżynka ma swoje miejsce”.
Dzieci umieszczają „śnieżynki” w szarfach takiego samego koloru.
8) Zabawa z chustą animacyjną: „Taniec balonów”.
Dzieci układają balony na rozłożonej na podłodze chuście. Chwytają chustę za brzegi, unoszą delikatnie i poruszają nią lekko, potem mocniej, tak, by balony podskakiwały.
9) „Pokoloruj balonik”.
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki z narysowanym balonikiem i naklejonym kołem w określonym kolorze. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie balonika na taki sam kolor, jak kolor koła.