KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3- I 4-LETNICH
Temat: „Co jest żółte?”
Cele operacyjne (dziecko potrafi):
- rozpoznać i nazwać kolor żółty,
- określić cechy cytryny za pomocą różnych zmysłów,
- zamalować ograniczoną powierzchnię,
- bawić się wspólnie z innymi dziećmi.
Cele kształcące:
- Rozpoznawanie i nazywanie koloru żółtego;
- Kształcenie umiejętności określania cech przedmiotu różnymi zmysłami (poznawanie polisensoryczne);
- Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej;
- Dostarczenie różnorodnych doświadczeń, dzięki którym dzieci utrwalą umiejętność rozpoznawania koloru żółtego;
- Kształcenie umiejętności zamalowywania ograniczonej powierzchni.
Środki dydaktyczne: cytryna, herbata, dzbanki, żółta bibuła, wstążki, chusta animacyjna, farba plakatowa w kolorze żółtym, karta pracy dziecka („Gruszka”), szarfa w kolorze żółtym, przedmioty w kolorze żółtym.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Stworzenie sytuacji umożliwiającej odkrycie zmysłami cech cytryny.
Nauczycielka gromadzi dzieci wokół stołu, na którym przygotowuje herbatę. Zaparza ją w przeźroczystym dzbanku i słodzi. Dzieci obserwują, jak pani myje cytrynę, kroi na plasterki i wkłada do dzbanka (zwrócenie uwagi na zmianę koloru herbaty pod wpływem soku z cytryny). Dzieci określają cechy cytryny: kolor, smak, kształt, zapach.
2. Zabawa integracyjna: „Cytrynka i nastrój”.
Dzieci mówią słowo „cytryna” w określony, podany przez nauczycielkę sposób, np. cicho, głośno, ze skrzywioną miną itp.
3. Zabawa ruchowa: „Taniec ze wstążką”.
Dzieci otrzymują wstążkę w kolorze żółtym i przy muzyce pokazują ruchem ręki, jak:
- wstążki powiewają,
- tańczą tuż nad głową,
- tworzą w powietrzu kółeczka, zygzaki,
- płyną.
4. Zabawa: „Co jest żółte?”
Na środku sali leży obręcz w kolorze żółtym. Nauczycielka proponuje dzieciom, by odszukały w sali przedmioty w kolorze żółtym i wkładały do obręczy, podając ich nazwy.
5. Zabawa z chustą animacyjną i żółtą bibułą.
Dzieci rozkładają kulki z bibuły na odpowiednim żółtym kolorze chusty animacyjnej, leżącej na dywanie. Następnie delikatnie unoszą chustę i lekko nią falują, wprawiają bibułę w ruch (walor estetyczny).
6. Zabawa o charakterze badawczym.
Na stoliku stoją dwa naczynia z przeźroczystą wodą. Dzieci umieszczają w jednym bibułę żółtą, w drugim - zieloną. Kiedy bibuła zabarwi wodę, dzieci łączą ze sobą kolorowe płyny, obserwując i komentując wyniki eksperymentu.
7. Malowanie farbą plakatową nt. „Gruszka” - zamalowywanie konturów.