Scenariusz zajęć w gr. 4,5,6 l.
Temat: Zabawy z powietrzem – zabawy i ćwiczenia badawcze
Maryla Krótki
Materiał programowy:
Cel główny: Pogłębianie wiedzy o świecie przyrodniczym
Cele operacyjne: dziecko
- zna właściwości powietrza na podstawie doświadczeń i obserwacji
- wie jakie znaczenie ma powietrze dla ludzi
Cele:
• potrafi wykonać proste doświadczenia
• kształci umiejętność wnioskowania i uogólniania
• zna niektóre właściwości powietrza na podstawie doświadczeń i obserwacji
• - potrafi pracować w zespole
Metody: czynna, słowna
Forma: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce: butelka, świeca, balony, torebki papierowe, pióra, naczynia z wodą, kartki papieru
Przebieg:
1. Zabawy i ćwiczenia oddechowe „Kolorowe piórka”- wprawianie w ruch piórka
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe piórka i poleca nabrać powietrze nosem i dmuchać na piórka tak, aby się unosiły w powietrzu.
2. Gdzie znajduje się powietrze? – rozmowa
Jak wygląda powietrze?, Czy można je złapać?, Czy widzimy powietrze?, Czy w butelce jest powietrze?
3. Zaproszenie przez nauczycielkę przedszkolaków do zabaw badawczych, wykonywanie doświadczeń przez dzieci:
• Doświadczenie z butelką i świecą. Dzieci obserwują gaśnięcie świecy przy braku powietrza, formułują wniosek:. Świeczki pod osłonką szybciej gasną – jest tam mało powietrza
• Dmuchanie i uderzanie w papierowe torebki. Dzieci formułują wniosek: przy uderzeniu torebka pęka, bo duża ilość powietrza nagromadzona w torebce rozerwała się, powietrze uciekło.
• Dzieci nadmuchuję balony, widzą, że balon rośnie i jest coraz większy, zawiązują go tasiemką.
Wnioski: Powietrze możemy zamknąć w balonie. Powietrze rozciąga ścianki balonu przez co balon jest coraz większy. Powietrze rozszerza się w balonie, bo jest rozprężliwe.
• Dzieci zanurzają butelkę w misce z wodą, przytrzymują ją i obserwują co się dzieje. Z otworu szyjki butelki wylatują "bąbelki" i butelka wolno napełnia się wodą, a następnie opada na dno miski.
Wnioski: Z wody wypływają bąbelki, w butelce było powietrze, które wydostaje się z butelki w postaci pęcherzyków. Dopiero w wodzie "bąbelki" są widoczne, bo powietrze jest bezbarwne i nie widzimy go. Butelka tonie, bo wypełnia się wodą i staje się ciężka.
4. Zabawy ruchowe: „Łapiemy powietrze”, „Robimy wiatr”
5. Praca przy stolikach: Dzieci składają kartki papieru, wykorzystując sztukę origami, tworzą samoloty. Po wykonaniu samolotów podejmują spontaniczną zabawę – wprawiają samolociki w ruch i obserwują ich lot w powietrzu.