Scenariusz zajęcia
Grupa: 3 – 4 latki
Prowadzące: Urszula Kalemba, Renata Mynarska
Temat kompleksowy: „Niespodzianki dla mamy i taty”
Temat zajęcia: „Zajączek z rozbitego lusterka" –H. Bechlerowa – historyjka obrazkowa ; słuchanie opowiadania; wyciąganie myśli przewodniej utworu, zwrócenie uwagi na kulturalne zachowanie się w domu, w stosunku do rodziców. Kształcenie zdolności twórczych podczas zabaw muzycznych i plastycznych
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu mówionego,
- ukazanie sposobu niesienia pomocy rodzicom,
- wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzina,
- rozwijanie i budzenie uczuć szacunku i miłości taty i mamy,
- wdrażanie do okazywania szacunku i pomocy rodzicom,
- rozwijanie poczucia rytmu oraz prezentowani swoich umiejętności
- nabywania doświadczeń w zakresie różnicowania, a następnie łączenia w pary
Cele szczegółowe:
( dziecko...)
- uważnie słucha opowiadania;
- wie, że rodzicom należy pomagać
- potrafi okazywać miłość i szacunek mamie i tacie,
- bierze udziału w zabawie,
- prezentuje swoje umiejętności, ćwiczy pamięć i uwagę
- utrwala nazwy i wygląd wybranych kwiatów
- doskonali umiejętność współdziałania w zespole
- próbuje zrozumieć uczucia i potrzeby innych
Metody:
- czynna – udział dz. w zajęciu i zabawach
- słowna – opowiadanie, objaśnienia, polecenia
- oglądowa – pokaz obrazków
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracje przedstawiające pozytywne i negatywne zachowania dzieci wobec starszych, tamburyno, szarfy w 3 kolorach, sylwety kwiatów i lisci, tulipanki, pałeczki
Literatura: ,,Zajączek z rozbitego lusterka” – H. Bechlerowa, Przewodnik metodyczny ,,Przedszkole trzylatka” – MAC EDUKACJA, cz. 2; E. Czapara, W. Żaba –Żabińska (red. m.)
Przebieg zajęcia:
1. Słuchanie opowiadania pt. ,,Zajączek z rozbitego lusterka” –H. Bechlerowej ilustrowanego obrazkami
2. Rozmowa na temat opowiadania
- W jaki sposób Tomek zachowywał się w stosunku do swojej mamy?
- Jak należy zachowywać się , gdy ktoś jest chory lub zmęczony?
- Co zrobiła mama?
- Co poradzilibyście Tomkowi?
3. Zabawa Dobre i złe zachowania
Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze nauczyciel opisuje sytuacje (prezentując obrazek) przedstawiające różne sposoby zachowania się dzieci wobec rodziców. Jeśli zachowania są właściwe – dzieci klaszczą w ręce, jeśli nie przykucają i uderzają rękami o podłogę. Np. Ania pomaga ugotować mamie obiad; Mama gotuje obiad, Ola ogląda telewizję. Tomek pomaga mamie nieść zakupy.
4.Zabawa naśladowcza Jak pomagamy mamusi i tatusiowi?
Dzieci podają propozycje prac w jakich mogą pomagać mamie, a następnie starają się pokazać je za pomocą ruchu, np. zamiatanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie naczyń, podlewanie kwiatów.
5.Śpiewanie piosenki ,,Mamo, tato..” przy akompaniamencie instrumentów niemelodycznych (tulipanki, pałeczki)
6.Zabawa matematyczna ,,Znajdź swoja grupę”. Dz. podzielone na trzy grupy otrzymują szarfy w kolorze; żółtym, czerwonym, zielonym. Dz. poruczają się w rytmie słuchanej muzyki(np. maszerują, podskakują itp.). Na przerwę w muzyce – dobierają się trójkami (3 kolory). Zabawę powtarzamy.
7.Układamy bukiet dla mamy – każde dziecko zgodnie z kolorem swojej szarfy wybiera sylwetę kwiatka lub liścia (czerwona – tulipan, żółta -narcyz, zielona –liść). Układają na dywanie kompozycję kwiatową
8. ,,Kolia dla mamy” – naklejanie kolorowych kwiatów - wykonanie niespodzianki dla mamy
9. Zakończenie zajęcia , wręczenie upominków mamusiom, udzielenie pochwał